اعلام شانس قبولی داوطلبان در کنکور 97


اعلام شانس قبولی داوطلبان در کنکور 97

اعلام شانس قبولی داوطلبان در کنکور امسال


🔹رئیس سازمان سنجش گفت: شانس قبولی داوطلبان در کنکور ۹۷ بیش از ۷۰ درصد است اما این شانس قبولی در گروه های مختلف متوازن نبوده و یکسان نیست.

🔹دکتر ابراهیم خدایی امروز در نشست خبری سازمان سنجش درباره اعلام نتایج اولیه کنکور ۹۷ گفت: کنکور سراسری سال ۹۷ در روزهای ۷ و ۸ تیرماه ۹۷ با حضور یک میلیون و ۱۲ هزار و ۳۲۷ نفر در ۴۲۷ حوزه داخل کشور و ۲۵ حوزه خارج از کشور با سلامت و امنیت کامل برگزار شد.

🔹وی افزود: ۵۹ درصد داوطلبان زن و ۴۱ درصد داوطلبان مرد هستند که بیشترین تعداد شرکت کننده با ۶۴۲ هزار نفر معادل ۶۳.۵ درصد در علوم تجربی بوده اند. در گروه علوم انسانی ۲۰۵ هزار نفر و در گروه علوم ریاضی ۱۴۴ هزار نفر، در گروه هنر با احتساب همه علاقمندان ۷۹ هزار نفر و در گروه زبان های خارجی ۱۴۵ هزار نفر شرکت کننده داشتیم. از یک میلیون و ۱۲ هزار نفر ، ۱۰۱ هزار نفر یعنی حدود ۱۰ درصد داوطلبان غایب بودند.


🔶 افزایش ظرفیت پذیرش در کنکور 97

🔹رئیس سازمان سنجش یادآور شد: ظرفیت پذیرش ۷۶۳ هزار و ۴۹۹ نفر است که این تعداد در مقایسه با سال گذشته ۱۹ هزار نفر افزایش داشته است. ظرفیت اعلام شده در دفترچه های ثبت نام پیش از اصلاحیه های ظرفیت است که دانشگاه ها اعلام کرده اند و با احتساب اصلاحیه این میزان به ۷۶۳ هزار و ۴۹۹ نفر رسیده است. وی خاطرنشان کرد: ظرفیت پذیرش ۱۵ هزار نفری در دانشگاه فرهنگیان و مراکز تربیت معلم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

🔹خدایی اظهار داشت: دفترچه های انتخاب رشته از امروز ۹ مرداد بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است و نتایج نیز بعدازظهر چهارشنبه ۱۰ مرداد اعلام می شود. همچنین دفترچه ها امروز در باجه های روزنامه فروشی و پست نیز توزیع می شود.


🔶 جزئیات انتخاب رشته مجازی

🔹وی درباره انتخاب رشته مجازی و تفاوت آن با سال گذشته گفت: هزینه انتخاب رشته مجازی با مساعدت دولت کاهش یافته و مبلغ آن به ۶ هزار تومان رسیده است. انتخاب رشته مجازی از شنبه ۱۳ مرداد بر روی سایت سازمان سنجش فعال می شود و با توجه به اینکه کامل ترین اطلاعات از رفتار انتخاب رشته سال گذشته داوطلبان را به همراه قوانین و مقررات در آن لحاظ کردیم داوطلبان می توانند از آن استفاده کنند. رئیس سازمان سنجش گفت: داوطلبان می توانند با اطلاعات نمره و رتبه ای که در سال گذشته مشابه فرد وجود دارد انتخاب رشته مجازی را انجام دهد. این سیستم با ۹۹ درصد اطمینان نشان می دهد که با این نمره و رتبه فرد در کجا قبول می شود.

🔹وی گفت: به داوطلبان و خانواده های آنها توصیه می شود که با همین هزینه کم و مشورت درباره نوع رشته و استعداد و یا شهر انتخابی به انتخاب رشته بپردازند و به موسسات انتخاب رشته پول های کلان ندهند. این موسسات خودشان در سال های گذشته انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش را پرینت می گرفتند و با هزینه گزاف به داوطلبان مشاوره می دادند.


🔶 انتخاب رشته آزاد جداگانه اعلام می شود

🔹خدایی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی گف: انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی به طور جداگانه از سوی این دانشگاه اعلام می شود و زمان انتخاب رشته آن از سوی این دانشگاه اعلام می شود. وی یادآور شد: نتیجه نهایی کنکور سراسری سال ۹۷ دهه سوم شهریورماه ۹۷ اعلام می شود.

🔹رئیس سازمان سنجش با اشاره به اینکه همه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شده اند یادآور شد: افرادی که در کنکور شرکت نکرده اند و یا حتی ثبت نام نکرده اند، در فرصت انتخاب رشته (۱۵ تا ۲۰ مرداد ۹۷) می توانند با ورود به سایت سازمان سنجش هم ثبت نام کنند و هم از رشته های بدون آزمون و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، انتخاب رشته کنند.

🔹وی درباره شانس قبولی در گروه های آزمایشی کنکور ۹۷ گفت: ظرفیت ها متوازن توزیع نشده است و در گروه ریاضی با توجه به تعداد داوطلب و میزان ظرفیت شانس قبولی ۱۷۶ درصد، در گروه علوم تجربی ۳۰ درصد، در گروه علوم انسانی ۱۶۴ درصد، در گروه هنر ۳۰ درصد و در گروه زبان های خارجی ۲۰ درصد است. در مجموع شانس قبولی ۷۰ درصد است.

🔹خدایی اظهار داشت: امسال ۱۸ درصد در دوره های روزانه پذیرش می شوند و بیش از ۴۰ درصد وارد دوره های نوبت دوم بدون آزمون با اعمال سوابق تحصیلی می شوند.


5 سال قبل  

تعداد مشاهده 4064