نمایش عروسکی


نمایش عروسکی

تعریف و ماهیت:

نمایش عروسکی از قدیمی ترین هنرهای نمایشی در جهان است. هنرمند در رشته نمایش عروسکی ارتباط بسیار نزدیکی با مخاطب برقرار کرده و پیام خود را به او انتقال می دهد.


نمایش عروسکی نوعی بیان هنری است که از طریف عروسک های مختلف با مخاطبان ارتباط برقرار می کند. فنون نمایش عروسکی طوری پیشرفت کرده است که به صورت رشته ای دانشگاهی درآمده است.


در رشته نمایش عروسکی دانشجویان با انواع تکنیک های نمایش عروسکی در زمینه های عروسک گردانی، کارگردانی، طراحی صحنه و نمایشنامه نویسی آشنا می شوند.

توانمنديهاي‌ لازم‌ و قابل توصیه: 

خلاقیت،صدای رسا وبدون تنش و لغزش،آمادگی جسمانی خوب،آشنای با روانشناسی کودک،روحیه کارجمعی و عاشق هنر نمایش بودن،لازمه موفقیت در این رشته است.

امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع کارشناسی ارشد فراهم است.

فرصت های شغلی و بازار کار: 

وقتی صحبت از پرفروش ترین فیلم های ایران یا پرمخاطب ترین می شود، بی شک کلاه قرمزی جز اولین گزینه هایی که به ذهن مخاطب ایرانی خطور می کند.این شخصیت عروسکی و شخصیت های عروسکی دیگر این برنامه که به مرور اضافه شده اند بیان گر آن است که نمایش عروسکی اکر نمایشنامه و اجرای خوبی داشته باشد می تواند مخاطبین خود را بیابد.

از سوی دیگر نمایش عروسکی، بهترین زمینه برای پرورش قوه تخیل و کشف بروز استعدادهای هنری کودکان و نوجوانان است وامکان آشنا سازی آنان با فرهنگ و ادبیات ملی و جهانی و همچنین انتقال مفاهیم ارزنده اخلاقی و تربیت ورشد مهارت های زندگی را در میان آنان فراهم می آورد.از این رو کانون های پرورشی کودکان و نوجوانان و مهدکودک ها از این هنر استقبال می کنند. اما باید پذیرفت هنوز آنگونه که باید این هنر در جامعه ما جایگاه خویش را نیافته است.

سر فصل دروس نمایش عروسکی:


درس هاي تخصصي رشته نمایش عروسکی

نمایشنامه نویسی عروسکی

بیان

ماسک و گریم

عروسک سازی

کارگردانی نمایش عروسکی

بازدهی عروسک

و...


5 سال قبل  

تعداد مشاهده 1201