سلام، منظور از خلاصه نویسی درست چیه ؟ یعنی باید همه نکات مهم را جداگانه یادداشت کنیم ؟


سلام، منظور از خلاصه نویسی درست چیه ؟ یعنی باید همه نکات مهم را جداگانه یادداشت کنیم ؟

سلام

١- مباحث به سه دسته دروس تمرینی، دروس خواندنی و دروس حفظی، تقسیم بندی می شوند که متناسب با هر درس نوع خلاصه نویسی و رسم الگوهای یادآوری متفاوت است.

٢- مباحث تمرینی : مباحثی که برای یادگیری نیاز به حل تمرین  دارند.دروسی مانند ریاضی، فیزیک، مسائل اقتصاد، عربی اختصاصی، مسائل زیست شناسی، زبان فارسی و... از این دست هستند.
خلاصه نویسی این دروس به صورت رسم الگوهای یادآوری می باشد به این صورت که ابتدا عنوان نوشته شده، سپس نکات اصلی و در نهایت نکات فرعی نوشته شوند.

٣- مباحث خواندنی: مباحثی که برای یادگیری و حفظ کردن نیاز به استدلال دارید. مانند دین و زندگی، زیست شناسی، تعاریف فیزیک و شیمی، روان شناسی،فلسفه و..... مثال هایی از این دروس هستند.
خلاصه نویسی این دروس به صورت حاشیه نویسی می باشد، به این صورت که دور کلمات مهم خط بکشید و موارد مهم را در حاشیه کتاب خود دسته بندی نمایید. همچنین از طرح سوال در حین مطالعه استفاده نموده و سوال خود را در حاشیه کتاب بنویسید. در این صورت ذهن شما کنجکاو خواهد شد و مطالب را با عمق بیشتری می آموزید.

٤- مباحث حفظی: مباحثی که باید با تکرار مداوم آن ها را حفظ کرد و نیاز به استدلال خاصی ندارند. مانند لغات ادبیات،لغات زبان، لغات عربی، تاریخ ادبیات، و.....
شیوه خلاصه نویسی این دروس به صورت فیش نویسی می باشد.
فیش برگه کوچکی است که یک سمت آن لغت و در سمت دیگر آن مترادف یا توضیح لغت مورد نظر خود را نوشته و سعی کنید آن ها را هر شب سی دقیقه مرور کنید.

٥- در مورد فرمول های ریاضی، فیزیک، اقتصادو.... که نیازمند استدلال هستند نیز می توانید از این روش استفاده نمایید.

بنابراین مباحث را برحسب ویژگی های آن ها و روش هایی که به شما آموزش داده شده است،خلاصه نویسی کرده و در بازه های مرور خود قرار دهید تا اطلاعات وارد حافظه بلندمدت شما شوند و تا با تسلط به سوالات پاسخ دهید.


برای درک بهتر این مبحث مقاله خلاصه نویسی را مطالعه نمایید
 

4 سال قبل  

تعداد مشاهده 1093