4 قدم مهم برای جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در دوران آموزش مجازی


4 قدم مهم برای جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در دوران آموزش مجازی

سال تحصیلی جدید در حالی آغاز شد که نگرانی ها از بازگشایی مدارس ادامه دارد و همچنان خانواده های بسیاری بر این باورند که آموزش مجازی راه مطمئن‌تری برای حفظ سلامت دانش‌آموزانشان است و باید جایگزین کلاس‌های درس حضوری شود. اما نباید از این موضوع غافل شویم که آموزش مجازی بدون رعایت چند نکته اساسی، می‌تواند افت تحصیلی جدی به بار بیاورد. دقت به چرخه یادگیری شامل 4 عنصر مهم برنامه ریزی، آموزش، ارزیابی و تحلیل در این شرایط بسیار مهم‏تر از گذشته است. تمرکز بر روی یک برنامه تحصیلی صحیح و ارزیابی مستمر آن با کمک آزمون های استاندارد می تواند انگیزه دانش‌آموزمان را در یادگیری تقویت کند و از طرفی با نظارت مدرسه و والدین جلوی انحراف از مسیر تحصیلی او، در زمان مناسب گرفته شود. در این مطلب به شما یک راه حل ساده برای اجرای 4 گام اساسی در زمان آموزش آنلاین ارائه می کنیم.

آموزش مجازی در خانه را مدیریت کنید

مسلما قدم اول، تمرکز و جدیت برای شرکت در کلاس های آنلاین درسی است. برای این کار رعایت چند نکته ضروری است. بخشی از فضای خانه را به عنوان محل همیشگی کلاس آنلاین فرزند خود مشخص کنید. زمانی که دانش آموز در کلاس حضور دارد، فضای خانه را آرام نگه دارید. به صورت غیرمستقیم به فرزند خود القا کنید که دقت و جدیت او در کلاس برای شما بسیار مهم است اما از هر گونه نظرات مستقیم، سرک کشیدن در حین کلاس و اقداماتی ازین قبیل بپرهیزید. به جای آن می توانید پس از کلاس با او پیرامون آنچه در مدرسه مجازی گذشت و یا برنامه های بعدی گفتگو کنید. اما تجربه ثابت کرده، صرفا یک کلاس آنلاین خوب نمی تواند دانش آموزان را به اجرای یک برنامه منظم ترغیب کند. پس تا انتهای این مطلب با ما باشید تا گام های مهم تری را به شما معرفی کنیم.

از ارزشیابی مستمر دانش آموز غاقل نشوید

جالب است بدانید پژوهشگران بین المللی از آزمون و ارزشیابی به عنوان نیروی محرکه یادگیری نام می‌برند. اما چرا؟ دلیل آن ساده است؛ یک آزمون استاندارد می تواند وضعیت درسی دانش آموز را نشان دهد تا آموزش ها و فعالیت های تحصیلی بعدی، دقیقا بر همین اساس برنامه ریزی شوند. البته در شرایط فعلی و مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا، دسترسی به یک آزمون استاندارد کافی نیست و شما بایستی به دنبال یک آزمون آنلاین استاندارد باشید. گزینه دو یکی از موسسات با سابقه و مطرح در این زمینه است که در کنار طراحی سوالات باکیفیت، آزمون آنلاین بسیار دقیق تری نسبت به سایر موسسات آموزشی برگزار می کند. ویژگی‌هایی مانند استفاده از اپلیکیشن موبایل برای شرکت در آزمون، جابجایی گزینه ها و کلید شخصی برای هر شرکت کننده، محاسبه دقیق زمان، شباهت 80 درصدی سوالات با کنکور در 11 سال متوالی و کارنامه های تحلیلی متنوع، بخشی از  مزایای خدمات گزینه دو هستند.

به این ترتیب دانش آموز نه تنها یک برنامه ریزی هفتگی دقیق دریافت می کند، بلکه شرکت در آزمون های آنلاین برنامه ریزی شده هم پایبندی او به برنامه مطالعاتی را بیشتر می کند.

برنامه ریزی صحیح مطالعاتی و پایبندی به آن کلید موفقیت است

فرقی نمی‌کند فرزند ما برای کنکور 1400 آماده می شود یا یک دانش آموز دوره اول متوسطه است؛ شرط اول آموزش درست، پایبندی به یک برنامه مطالعاتی درست است. البته برنامه مطالعاتی متناسب با هر پایه تحصیلی و حتی سطح دانش آموزمان متفاوت است. اما نمی توان انکار کرد که آنلاین شدن مدارس و فشرده شدن برنامه درسی زمینه ساز دور شدن فرزندمان از درس شده است. به همین خاطر استفاده از یک برنامه ریزی هفتگی یا روزانه منظم که بر اساس نظر مشاور تحصیلی آماده شده باشد، بسیار مهم است. به این ترتیب دانش آموز دقیقا تکلیف خود را برای طول هفته می داند و والدین و مدرسه هم می‌توانند بر این اساس، نظارت غیر مستقیم بر فعالیت های درسی دانش آموز خود داشته باشند. گزینه دو در این زمینه هم با ارائه برنامه ریزی های مطالعاتی روزانه و هفتگی متناسب با پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم، کار را برای دانش آموزان خود بسیار ساده تر کرده است.

تحلیل دقیق و به موقع وضعیت تحصیلی دانش آموز

همانطور که گفتیم، یک آزمون خوب می تواند وضعیت تحصیلی دانش آموز را نمایش دهد. اما صرف شرکت در آزمون و دریافت یک کارنامه از درصد و نمره نمی تواند دید روشنی از نقاط قوت و ضعف فرزند شما بدهد. به همین خاطر است که باید متناسب با پایه تحصیلی هر فرد، کارنامه های تحلیلی دقیقی از عملکرد وی در اختیار او قرار گیرد که وضعیت او را  در درس های مختلف، موضوعات درسی، روند تحصیلی و غیره ارائه کند. یکی از موفق ترین و جامع ترین کارنامه ها در میان برگزار­کنندگان آزمون آنلاین، کارنامه های تحلیلی مشاوره ای گزینه دو است که دقیقا پس از هر آزمون، در همان روز از طریق سایت گزینه دو قابل دریافت می باشد. به علاوه گزارش های جامعی نیز در اختیار دبیران، مشاوران و مدیر مدارس قرار می گیرد. اما این همه ماجرا نیست! بعد از بررسی نتایج آزمون ضرورت دیگری به وجود خواهد آمد و آن تمرین برای رفع نقاط ضعف است. گزینه دو راه رسیدن به این هدف را نیز از همیشه هموار تر کرده است. به لطف رفع اشکال هوشمند که به طور رایگان در اختیار شرکت کنندگان آزمون ها و اررشیابی های خود قرار می دهد این امکان فوق العاده را فراهم کرده است که هر دانش آموز با تمرین های شخصی سازی شده نقاط ضعف خود را برطرف کند. این امکان که تنها در گزینه دو ارائه می شود سبب شده تا شما یک مشاور هوشمند شخصی بر پایه هوش مصنوعی داشته و دیگر نیازی به پرداخت هزینه های هنگفت مشاوره خصوصی نداشته باشید. امید است تا در آینده سامانه های آموزش ملی نیز از این امکان برخوردار شوند.


سخن پایانی

در پایان لازم به ذکر است که با وجود تلاش هایی که در زمینه آموزش مجازی از سوی نهاد های مرتبط انجام شده، فضای زیادی برای ارتقای آن وجود دارد.  همانطور که اشاره شد یکی از موسسات معتبر و با سابقه ای که می­تواند تکمیل کننده ی چرخه آموزش مجازی باشد، موسسه گزینه دو است که خدمات خود را برای دانش آموزان مقاطع دوره اول و دوم متوسطه و داوطلبان کنکور، در قالب بسته ای متشکل از آزمون آنلاین استاندارد، اپلیکیشن بانک سوال و خدمات طلایی ارائه می کند که شامل امکاناتی برای ارتباط بهتر میان دانش آموز و مدرسه است. این آزمون ها و خدمات طلایی با مناسب ترین قیمت در اختیار دانش آموزان و مدارس قرار می گیرد. پیشنهاد می کنیم پس از عضویت در سایت گزینه دو، در آزمون ها ثبت نام کرده و از خدمات طلایی رایگان استفاده کنید.

 امید است تا شرایط جدیدی که برای دانش آموزان ایران و سایر نقاط جهان رقم خورده است، نه دلیلی بر شکاف آموزشی، بلکه مقدمه ای بر یکسان سازی دسترسی و کیفیت آموزش برای همه دانش آموزان شود.

3 سال قبل  

تعداد مشاهده 6411