آزمون آنلاین استاندارد، ضرورتی برای آموزش آنلاین (مجازی)


آزمون آنلاین استاندارد، ضرورتی برای آموزش آنلاین (مجازی)

سال تحصیلی جدید در حالی آغاز شد که نگرانی ها از بازگشایی مدارس ادامه دارد و همچنان خانواده های بسیاری بر این باورند که آموزش مجازی راه مطمئن‌تری برای حفظ سلامت دانش‌آموزانشان است و باید جایگزین کلاس‌های درس حضوری شود. اما در این میان تصمیم نهادهای مرتبط بر تشکیل حضوری کلاس های درس بود. اما دلیل این تصمیم چیست؟

یکی از دلایل مهم، عدم وجود زیرساخت مناسب برای آموزش مجازی است. در آموزش مجازی دو اصل مهم وجود دارد: بستر مناسب برای آموزش و بستر مناسب برای سنجش و ارزشیابی 

سامانه "شاد" به عنوان سامانه آموزشی رسمی کشور تا حد قابل قبولی از استاندارد های جهانی پیروی می کند؛ اما مسئله ای که از آن غفلت شده است چگونگی ارزشیابی صحیح دانش آموزان است. ارزشیابی نه تنها میزان اثرگذاری آموزش را می سنجد، بلکه نقش مهم دیگری دارد و آن انگیزه بخشی به دانش آموزان جهت پیگیری دروس و اصلاح برنامه ریزی درسی است. خوشبختانه اما، موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو این خلا آموزشی را پر کرده است. در این مقاله قصد داریم با بررسی نقش ارزشیابی در آموزش مجازی، پارامتر های مهم در آزمون آنلاین را بررسی کرده و عملکرد آزمون های آنلاین گزینه دو را به عنوان سامانه ای پیشگام در آزمون و ارزشیابی مجازی، با استاندارد های جهانی مقایسه کنیم.


 چرا آزمون آنلاین مهم است؟

چرخه یادگیری شامل 4 عنصر مهم برنامه ریزی، آموزش، ارزیابی و تحلیل نتایج است. سیستم آموزش بر این اساس است که بعد از آموزش دانش آموز می بایست مورد ارزشیابی قرار بگیرد تا نه تنها از کیفیت آموزش اطمینان حاصل شود، بلکه یادگیری و عملکرد دانش آموز نیز مورد سنجش قرار بگیرد تا با استناد به نتایج حاصل از آن اصلاح برنامه ریزی درسی و بر طرف کردن نقاط ضعف ممکن شود. بنابراین ارزشیابی مستمر و پیوسته به عنوان نیرو محرکه این چرخه عمل میکند و یکی از عوامل مهم در افزایش تمرکز و پایبندی دانش آموزان به برنامه‌ریزی درسی است. موضوعی که در صورت بی توجهی، می‌تواند به کلی چرخه آموزش را مختل کند. حال بایستی به پاسخ این سوال بپردازیم که چگونه می توان آزمون آنلاین استاندارد با نتایجی قابل اعتماد داشت؟

یکی از روش­هایی که سبب استاندارد سازی فرایند آزمون می­شود، جلوگیری از به اشتراک گذاری پاسخ سوالات و کلید آزمون ها در زمان برگزاری آن است. این روش در آزمون‌های حضوری معمولا با مراقبت در حوزه یا کلاس انجام می‌شود، اما در آزمون آنلاین توقع می‌رود کلید آزمون برای هر شرکت‌کننده منحصربفرد باشد.

صحت و اعتبار آزمون آنلاین

نکته قابل توجه بعدی، کنترل زمان پاسخگویی است که خصوصا در آزمون‌های دوره دوم متوسطه و داوطلبان کنکور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که برای تقویت مهارت های آزمونی و آمادگی برای کنکور ضروری است.

گزینه دو برای اعتبار و صحت نتایج حاصل از آزمون های خود راه حل هوشمندانه ای ارائه کرده است و آن نمایش متفاوت گزینه ها برای هر دانش آموز است. فرقی نمی کند آزمون آنلاین کشوری گزینه دو باشد، یا مدرسه ای و یا حتی آزمون شخصی. این امکان برای همه آزمون هایی که در بانک سوال گزینه دو  برگزار می شود صادق است و رتبه ها و نتایج حاصل از آن از اعتبار بالایی برخوردار خواهد بود. به علاوه با محاسبه دقیق زمان آزمون موفق شده است تا آزمون های خود را در سطح استاندارد های جهانی عرضه کند.

سامانه ای برای ارزیابی مستمر و ارتباط کارآمد بین دانش آموز و مدرسه 

دانش ­آموز، دبیر و مشاور نیازمند ارتباطی مستقیم از طریق سیستمی هستند که در آن بتوانند از راه تمرین و تکرار، مطالب درسی را تثبیت کنند و ارزشیابی هایی که پیش­تر از آن صحبت کردیم را به راحتی برگزار کنند. اما این سامانه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

علاوه بر مطابقت با معیارهای استاندارد بودن آزمون، یکی از ویژگی های اصلی این سامانه که می تواند کمک شایانی به آموزش مجازی داشته باشد، دسترسی به بانک سوالات استانداردی است که امکان ساخت تمرین و آزمون را برای مدرسه و دانش آموز فراهم کند. با استفاده از چنین امکانی، دبیر و مشاور می‌توانند سوالات مد نظرشان را به راحتی در اختیار دانش آموزان خود قرار دهند و نتایج آن را دریافت کنند. نکته حائز اهمیت بعدی تحلیل آزمون و کارنامه های آن است. یک آزمون زمانی ارزشمند است که دید روشنی از نقاط قوت و ضعف دانش آموز بدهد. به همین خاطر است که باید متناسب با پایه تحصیلی هر فرد، کارنامه های تحلیلی دقیقی از عملکرد وی در اختیار او قرار گیرد که وضعیت او را  در درس های مختلف، موضوعات درسی، روند تحصیلی و غیره ارائه کند. کارنامه های تحلیلی مشاوره ای گزینه دو، به عنوان جامع ترین کارنامه در مقایسه با سایر موسسات، دقیقا پس از هر آزمون در همان روز از طریق سایت گزینه دو قابل دریافت می باشد. به علاوه گزارش های جامعی نیز در اختیار دبیران، مشاوران و مدیر مدارس قرار می گیرد که می تواند در ارتقای آموزش مجازی تاثیر مثبت زیادی داشته باشد.


آزمون و تمرین فردی به همراه رفع اشکال حساب شده!

آزمون و سنجش در ابعاد فردی نیز اهمیتی کمتر از مدرسه ندارد. آمادگی برای آزمون های مهمی که نتایج آن در موفقیت دانش آموزان تاثیر گذار است همواره دغدغه عده زیادی از دانش آموزان بوده است. اما هزینه های گزافی که گاها دانش آموزان برای خرید کتاب های کمک آموزشی و دسترسی به نمونه سوال های بیشتر متحمل می شوند به اندازه ای ست که دست افراد زیادی را از آن کوتاه می کند. اما راه حل سخاوتمندانه ای که گزینه دو برای این منظور اراده کرده است جالب توجه است. گزینه دو بانک سال رایگانی را در اختیار دانش آموزان قرار داده که دسترسی آن با شرکت در آزمون های آنلاین این مجموعه فعال می شود. این بانک سوال شامل تعداد بسیار زیادی سوال استاندارد از هر درس و موضوع کتاب های درسی است که تکرار و تمرین را برای دانش آموزان به تفکیک هر مبحث میسر می کند. با دسترسی به این بانک هر دانش آموز قادر خواهد بود تا آزمون و یا تمرین مورد نظر خود را بسازد و بلافاصله کارنامه آن را دریافت کند. مهم ترین ویژگی این سامانه رفع اشکال هوشمند است که امکان دریافت نمونه سوالاتی که دانش آموز در آن ضعف دارد را فراهم می سازد. آن هم به طور هوشمند! این ویژگی منحصر به فرد که تنها در گزینه دو ارائه می شود به شکل یکپارچه در آزمون های کشوری و همینطور آزمون هایی که مدرسه در بانک سوال برگزار کرده وجود دارد. امید است تا در آینده سامانه های آموزش ملی نیز از این امکان برخوردار شوند.

برای آشنایی بیشتر با خدمات پایه تحصیلی خود اینجا کلیک کنید

کلام آخر

در پایان لازم به ذکر است که با وجود تلاش هایی که در زمینه آموزش مجازی از سوی نهاد های مرتبط انجام شده، فضای زیادی برای ارتقای آن وجود دارد.  همانطور که اشاره شد گزینه دو به عنوان موسسه با سابقه و معتبر، می­تواند تکمیل کننده ی چرخه آموزش مجازی باشد که خدمات خود را برای دانش آموزان مقاطع دوره اول و دوم متوسطه و داوطلبان کنکور ارائه می کند. پیشنهاد می کنیم حتما به سایت گزینه دو مراجعه کرده و پس از ثبت نام در آزمون ها از خدمات طلایی رایگان آن بهره ببرید. امید است تا شرایط جدیدی که برای دانش آموزان ایران و سایر نقاط جهان رقم خورده است، نه باعث شکاف آموزشی، بلکه مقدمه ای بر یکسان سازی دسترسی و کیفیت آموزش برای همه دانش آموزان شود.

3 سال قبل  

تعداد مشاهده 2299