آغاز انتخاب رشته رایگان در سایت گزینه دو


آغاز انتخاب رشته رایگان در سایت گزینه دو

کارنامه اعلام نتایج مرحله اول آزمون سراسری 99 در حالی در روز یکشنبه 30 شهریور ماه اعلام شد که بسیاری از داوطلبان انتظار آن را نداشتند. اما در حال حاضر و پس از تمام مشکلاتی که داوطلبان کنکور 99 پشت سر گذاشته اند، مهم ترین موضوع یک انتخاب رشته صحیح و منطقی است. این در حالیست که بازار انتخاب رشته این روز‌ها بسیار داغ است و افراد زیادی از عدم آگاهی داوطلبان سوءِ استفاده کرده و پول‌های هنگفتی برای مشاوره‌های بی‌کیفیت دریافت می‌کنند. اما در این میان مؤسسات با سابقه ای هم هستند که هر ساله مشاوره‌های دقیقی برای انتخاب رشته رایگان ارائه می‌کنند.

موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو امسال برای یازدهمین سال متوالی، سامانه مشاوره انتخاب رشته خود را به صورت رایگان در اختیار داوطلبان کنکور در سراسر کشور قرار داده است. در این مقاله سعی کرده ایم با استناد به مشاوره انتخاب رشته گزینه‌دو، به طور عملی و گام به گام، روش اصولی انتخاب رشته را بررسی کنیم.


علاقه داوطلب حرف اول را می‌زند

مهم­ترین اصل در انتخاب رشته، توجه به علاقه مندی­های داوطلب است. اما چگونه می­توان به این علاقه ­مندی پی برد؟ یکی از مؤثرترین راه‌ها، کسب اطلاعات در مورد رشته‌ها، آگاهی از واحدهای درسی و آینده شغلی آن‌هاست. فراموش نکنید که دانشگاه و شهر محل تحصیل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین اولین قدم، شناخت علاقه مندی‌ها و انتخاب رشته بر اساس آن است. در سامانه انتخاب رشته گزینه دو داوطلب می‌تواند رشته‌ها و شهر‌های مورد علاقه خود را در پنج اولویت دسته بندی کند و دقیقا بر اساس علایق خود انتخاب رشته کند. در عین حال امکان شناخت بهتر ار علاقمندی‌ها و توانایی‌ها با کمک آزمون رغبت‌سنجی تحصیلی و شغلی هالند نیز در این سامانه وجود دارد.


انتخاب رشته با رتبه کل به جای رتبه زیرگروه؛ اشتباه رایج اکثر داوطلبان!

نکته ای که اکثر داوطلبان از آن غافل می‌شوند، اهمیت رتبه زیرگروه آنهاست؛ در حالیکه سازمان سنجش دقیقا بر همین اساس نتایج انتخاب رشته را بررسی و اعلام می‌کند. هر داوطلب متناسب با گروه آزمایشی، در کارنامه خود بین 3 تا 5 رتبه زیرگروه دریافت می‌کند. هر کد رشته نیز در یکی از این زیرگروه‌ها قرار دارد. در بسیاری از مواقع بر اساس عملکرد داوطلب در درس‌های مختلف، رتبه او در زیر گروه‌ها بسیار متفاوت از یکدیگر است. برای مثال داوطلب تجربی که به دنبال قبولی در رشته پزشکی است، بایستی رتبه زیرگروه 1 را معیار قرار دهد و یا داوطلب ریاضیِ علاقمند به ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی بایستی بر اساس رتبه زیرگروه 2 خود اقدام به انتخاب این رشته در میان لیست رشته‌های مورد نظرش کند. دقیقا به همین دلیل است که در سامانه انتخاب رشته گزینه دو در همان ابتدای امر، رتبه‌های زیرگروه‌های مختلف داوطلب دریافت می‌شود. داوطلبان بایستی در ورود این اطلاعات دقت کنند تا در لیست نهایی انتخاب رشته، دقیق ترین نتیجه را متناسب با کارنامه خود دریافت نمایند.


انتخاب رشته مجازی بر اساس اطلاعات صحیح و دقیق

مشاوران بر این باورند که انتخاب رشته مجازی پیش از ثبت نهایی انتخاب رشته، از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از انتخاب رشته مجازی مشخص می‌شود که داوطلب شانس قبولی در چه رشته‌هایی را دارد، پس از آن داوطلب وارد انتخاب رشته اصلی می‌شود. در انتخاب رشته به شکل صحیح، رشته‌ها باید به صورت "بسیار خوش‌بینانه"، "خوش‌بینانه"، "منطقی"، "کف" و "بدبینانه" درنظر گرفته شوند. سامانه انتخاب رشته گزینه دو نیز دقیقا بر همین اساس و با تکیه بر بانک اطلاعاتی غنی خود، به شکلی منطقی رتبه داوطلب را پردازش کرده و  بر اساس احتمال قبولی، لیستی از رشته‌ها را ارائه می‌دهد. قطعا پردازش منطقی و هوشمند سیستمی که بر اساس حجم زیادی از داده‌ها فعالیت می­کند، بسیار دقیق تر از داده‌های محدود از یک جامعه آماری نامتوازن خواهد بود.


آخرین توصیه: حتما و با هر رتبه ای، انتخاب رشته کنید

توصیه آخر برای یک انتخاب رشته صحیح به داوطلبان کنکور 99 این است که انتخاب‌های خود را محدود نکنند و با تغییر اولویت رشته‌ها و دانشگاه‌های مورد نظر خود، چندین مرتبه انتخاب رشته کنند و لیست‌های مختلف را با هم مقایسه نمایند تا به نتیجه مطلوب برسند، آن هم با هر رتبه ای! بسیاری اوقات داوطلبان به دلیل نا اُمیدی از قبولی در رشته مورد علاقه خود، از انتخاب رشته منصرف می‌شوند و یا اینکه بدون تحقیقات و بررسی‌های لازم اقدام به انتخاب رشته غیراصولی می‌کنند.

 آگاهی از حدود رتبه آخرین فرد قبول شده در هر رشته محل، نمونه کارنامه‌های کنکور و درک اهمیت محبوبیت رشته‌ها، می­تواند در این موقعیت دید بهتری به داوطلبان دهد. به همین منظور تمامی این اطلاعات به همراه امکان دسترسی به رتبه‌ قبولی‌ها و کارنامه کنکور 98 در سامانه مشاوره انتخاب رشته گزینه دو قرار داده شده است.

 توصیه ما این است که داوطلب هر رتبه ای که به دست آورده است، نباید از انتخاب رشته غافل شود. ما در گزینه دو تمامی امکانات لازم برای انتخاب رشته آگاهانه و دقیق را برای داوطلبان آزمون سراسری 99 آماده کرده ایم. برای دسترسی رایگان به همه خدمات مذکور، حتماً پیش از انتخب رشته اصلی خود، به سایت گزینه‌دو مراجعه کنید.

3 سال قبل  

تعداد مشاهده 4621