شرایط برگزاری آزمون ها و ارزشیابی های گزینه دو در بهار 99


شرایط برگزاری آزمون ها و ارزشیابی های گزینه دو در بهار 99

با توجه به شرایط ویژه کشور برای مقابله با ویروس کرونا، تعطیلی مدارس و ممنوعیت برگزاری آزمون حضوری برای دانش‌آموزان و داوطلبان عزیز تا اطلاع ثانوی، گزینه‌دو نیز در برگزاری آزمون‌ها و ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای خود متناسب با شرایط، تغییراتی ایجاد کرده است. این تغییرات با هدف ارائه بهترین و کاربردی‌ترین خدمات در شرایط ویژه فعلی به دانش آموزان و مدارس هر مقطع تحصیلی انجام شده است و شرایط برگزاری آزمون‌ها و خدمات گزینه‌دو برای برای هر یک از مخاطبان در دوره کنکور، دوره دوم و دوره اول متوسطه در ادامه مشخص شده است.

البته این برنامه متناسب با تاریخ و شرایط برگزاری امتحانات نهایی، امتحانات پایان سال و تاریخ جدید کنکور، امکان تغییر دارد.


داوطلبان کنکور 99آزمون‌های حضوری داوطلبان کنکور 99 به دلیل ممنوعیت تجمعات و برگزاری آزمون حضوری، تا اطلاع ثانوی به صورت غیرحضوری و از طریق سایت گزینه‌دو برگزار خواهد شد. دستورالعمل اجرای آزمون غیرحضوری از اینجا قابل مشاهده است. در عین حال از آنجاییکه تاریخ‌هایی که قبلا برای برگزاری امتحانات نهایی و نیز آزمون سراسری 99 اعلام شده بود، احتمالا با تغییراتی همراه خواهد بود، برنامه آزمون‌های گزینه‌دو در سه ماه بهار 99 نیز مطابق جدول زیر تغییر خواهد کرد.


محدوده آزمون

مهلت ثبت نام

تاریخ برگزاری

روش برگزاری

مرحله آزمون

جمع ‏بندی نیمسال اول پایه دوازدهم/ چهارم
جمع‌بندی پایه‌ دهم / دوم

99/02/02

99/02/05

غیرحضوری

آزمون مرحله 10

جمع‌بندی نیمسال دوم پایه دوازدهم/ چهارم
جمع‌بندی پایه یازدهم/ سوم

99/02/16

99/02/19

غیرحضوری

آزمون مرحله 11

جمع‌بندی کل پایه دوازدهم/ چهارم

99/02/23

99/02/26

غیرحضوری

آزمون مرحله 12

جامع مطابق آزمون سراسری

این آزمون به عنوان هدیه به تمام داوطلبان تعلق میگیرد

99/03/09

غیرحضوری

آزمون مرحله 13

جامع مطابق آزمون سراسری

99/03/20

99/03/23

غیرحضوری

آزمون مرحله 14

جامع مطابق آزمون سراسری

99/03/27

99/03/30

غیرحضوری

آزمون مرحله 15

جامع مطابق آزمون سراسری

99/04/03

99/04/06

غیرحضوری

آزمون مرحله 16

چرا تاریخ آزمون ها تغییر نکرده است؟

با توجه به اینکه تاریخ دقیق کنکور و امتحانات نهایی در حال حاضر مشخص نیست و داوطلبان کنکور بایستی بدون ایجاد وقفه و اختلال در برنامه مطالعاتی، خود را برای شرکت در آزمون سراسری آماده نمایند، تاریخ آزمون‌ها فعلا مطابق قبل خواهد بود. در عین حال بسیاری از مدارس با توجه به تاریخ‌ آزمون‌های گزینه‌دو، برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌اند که تغییر تاریخ آزمون منجر به اختلال در برنامه ایشان نیز می‌گردد. اما برای جبران فاصله چهار هفته‌ای خرداد، یک آزمون غیرحضوری رایگان برای تمام داوطلبان گزینه‌دو اضافه شده است.

 نکته مهم اینکه این برنامه متناسب با شرایط برگزاری امتحانات نهایی و تاریخ جدید کنکور، امکان تغییر دارد.

چه کسانی می‌توانند در آزمون غیرحضوری جدید 9 خرداد 99 گزینه‌دو شرکت نمایند؟

این آزمون به عنوان هدیه برای تمام داوطلبان گزینه‌دو ارائه شده است. تمام داوطلبانی که حتی در یک آزمون گزینه‌دو ثبت‌نام کردند، می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. سایر داوطلبان نیز می‌توانند برای دسترسی به این آزمون، حداقل در یکی از آزمون‌های پیش‌ِرو ثبت‌نام نمایند.

چرا محدوده آزمونها مطابق قبل باقی مانده است؟

زیرا تاریخ آزمون سراسری هر چه که باشد، تمامی داوطلبان محصل و فارغ از تحصیل بایستی با یکدیگر به رقابت بپردازند. لذا به لحاظ مشاوره‌ای برای داوطلبان آزمون سراسری زمان بیشترین اهمیت را دارد و بایستی مطابق برنامه، درس‌های خود را جمع‌بندی نمایند. لذا در صورتی‌که زمان مازادی برای داوطلبان ایجاد شود، بایستی از آن برای مرور و جمع‌بندی بیشتر استفاده نمایند.

سایر داوطلبان چگونه میتوانند در این آزمونها ثبتنام نمایند؟

داوطلبان آزمون سراسری نظام جدید و داوطلبان تجربی نظام قدیم می‌توانند تا مهلت ثبت‌نام مشخص شده از طریق سایت گزینه‌دو و نمایندگی‌های سراسر کشور در آزمون‌های غیرحضوری گزینه‌دو ثبت نام نمایند. قیمت آزمون‌های پیشِ رو مشابه قبل خواهد بود و برگزاری آزمون‌ها تا اطلاع ثانوی به صورت غیرحضوری خواهد بود.

برنامه گزینهدو برای عقب افتادن احتمالی زمان کنکور چیست؟

گزینه‌دو این اطمینان را به داوطلبان خود می‌دهد که در صورت عقب افتادن تاریخ کنکور 99 تا هر زمانی، در کنار ایشان خواهد بود و در صورت نیاز با تغییر برنامه فعلی آزمون‌ها و یا حتی با ارائه یک برنامه مرور و جمع‌بندی به همراه آزمون‌های مورد نیاز، از فاصله زمانی ایجاد شده برای کمک به آمادگی بیشتر داوطلبان گزینه‌دو استفاده خواهد کرد. جزئیات این برنامه متعاقبا اعلام خواهد شد.

کارنامه و گزارشهای آزمونهای غیرحضوری چه تفاوتی با آزمون حضوری دارند؟

پس از آزمون غیرحضوری، دقیقا مشابه آزمون حضوری، از طریق سایت گزینه‌دو 7 کارنامه و مشاوره هوشمند به دانش‌آموزان و 8 گزارش به مدارس دوره دوم متوسطه ارائه خواهد شد. در کارنامه دانش‌آموزان رتبه ایشان در میان شرکت‌کنندگان ارائه نمی‌شود و فقط تخمین رتبه در مقایسه با داوطلبان آزمون سراسری 98 ارائه خواهد شد. در عین حال مشاوره روند تحصیلی دانش‌آموزان فقط روند تغییرات عملکرد ایشان را در آزمون‌های غیرحضوری نمایش می‌دهد. افراد بایستی برای دسترسی حتما با نام کاربری و رمز عبور خود که هنگام ثبت‌نام دریافت نموده‌اند، وارد سایت گزینه‌دو شوند.

دسترسی به سایر خدمات گزینهدو چگونه خواهد بود؟

تمامی مدارس و داوطلبان آزمون‌های گزینه‌دو تا آزمون سراسری 99 به بانک سؤال و سایر خدمات گزینه‌دو مانند فیلم‌های کلاس کنکور، جزوه‌های آموزشی، تست پیش آزمون، نرم‌افزارهای تخمین رتبه، ارتقای رتبه و ... دسترسی خواهند داشت.

آیا گزینهدو متناسب با شرایط فعلی، خدمات بیشتری برای داوطلبان خود ارائه میکند؟

گزینه‌دو قصد دارد متناسب با شرایط فعلی، تعطیلی مدارس و سخت شدن شرایط ارتباط مدارس با دانش آموزان، خدمات آنلاین بیشتری را به داوطلبان آزمون‌های خود ارائه نماید. عناوین امکانات فوق‌الذکر در ادامه مشخص شده است.

  • فیلم تحلیل آزمون‌های باقیمانده و پاسخ تشریحی تصویری در درس‌های مهم و سؤالات نکته دار
  • ارائه یک آزمون غیرحضوری اضافی برای تمام داوطلبان گزینه‌دو در تاریخ 9 خرداد 99 با محدوه جامع مطابق آزمون سراسری
  • ارائه برنامه ویژه مرور و جمع‌بندی کنکور 99 از فاصله پایان آزمون‌های فعلی تا تاریخ جدید آزمون سراسری به داوطلبان گزینه‌دو
  • ادامه دسترسی به اپلیکیشن بانک سؤال هوشمند گزینه‌دو برای تمرین و آزمون آنلاین شخصی برای داوطلبان و برای برگزاری آزمون‌های آنلاین کلاسی برای دبیران، مشاوران و مدیران مدارس

برنامه گزینه دو برای نیاز داوطلبان به خدمات مشاوره‌ای چیست؟

گزینه‌دو در زمان باقیمانده تا آزمون سراسری 99 از طریق سایت، لایوهای اینستاگرام، شبکه خود در آپارات، تلویزیون تعاملی تیوا و کانال تلگرام، فیلم‌های مشاوره‌ای متناسب با شرایط فعلی در اختیار عموم داوطلبان قرار خواهد داد.


برای دریافت خدمات آموزشی و مشاوره‌ای آنلاین مدرسه مجازی گزینه‌دو کلیک کنید

دانش آموزان دهم و یازدهم


آزمون‌های حضوری دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم به دلیل ممنوعیت تجمعات و برگزاری آزمون حضوری، تا اطلاع ثانوی به صورت غیرحضوری و از طریق سایت گزینه‌دو برگزار خواهد شد. دستورالعمل اجرای آزمون غیرحضوری از اینجا قابل مشاهده است. در عین حال از آنجاییکه برنامه مدارس در این مدت با اختلال مواجه شده است و تاریخ‌هایی که قبلا برای برگزاری امتحانات پایانی اعلام شده بود، با تغییراتی همراه خواهد بود، برنامه آزمون‌های گزینه‌دو در ادامه سال تحصیلی مطابق جدول زیر تغییر خواهد کرد.


محدوده آزمون

مهلت ثبت نام

تاریخ برگزاری

روش برگزاری

مرحله آزمون

مشابه آزمون 22 فروردین

99/02/02

99/02/05

غیرحضوری

آزمون مرحله 8

مشابه آزمون 5 اردیبهشت

99/02/16

99/02/19

غیرحضوری

آزمون مرحله 9

80 درصد کتاب

99/02/30

99/03/02

غیرحضوری

آزمون مرحله 10

مشاهده محدوده جزئی آزمون های سال دهم


با توجه به تغییرات ایجاد شده، چه کسانی میتوانند در هر مرحله شرکت نمایند؟

در این برنامه هر دانش‌آموزی که در آزمون با تاریخ اعلام شده، ثبت‌نام کرده باشد، می‌تواند در آزمون شرکت نماید. از آنجاییکه آزمون 23 اسفند به دلیل عقب بودن دانش‌آموزان از محدوده به تاریخ 22 فروردین منتقل شده بود، دانش‌آموزانی که هر دو آزمون 23 اسفند 98 و 22 فروردین 99 را همزمان ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند در آزمون پایانی مورخ 2 خرداد 99 شرکت نمایند.

چرا محدوده آزمونهای مراحل 8 و 9 ، یک مرحله عقب کشیده شده است؟

با توجه به تعطیلات پیش‌بینی نشده مدارس و عقب ماندن دانش‌آموزان از برنامه درسی، آزمون 23 اسفند گزینه‌دو به تعویق افتاد. لذا محدوده‌بندی سایر آزمون‌ها نیز متناسب با برنامه مدارس یک مرحله عقب کشیده شده است.

آیا محدوده آزمون جمع بندی ٢ خرداد گزینه‌دو از کل کتاب‌ها است؟
محدوده آزمون ٢ خرداد به دلیل اختلالاتی که در فرایند آموزش در نیمسال دوم برخی مدارس رخ داد، از ٨٠٪‏ کل کتاب ها خواهد بود. محدوده دقیق در سایت گزینه دو قابل دسترس است.

تکلیف کسانی که آزمون تعلیق شده 23 اسفند را ثبتنام کرده بودند، چه میشود؟

جبران این موضوع برای بخشی از دانش‌آموزان دهم و یازدهم که آزمون 23 اسفند را ثبت‌نام کرده بودند اما آزمون 22 فروردین را ثبت‌نام نکرده بودند، با امکان شرکت در آزمون 22 فروردین انجام شد ولی برای سایر دانش‌آموزان که هر دو آزمون را ثبت‌نام کرده باشند، آزمون مرحله آخر برای جبران ارائه شده است.

سایر دانش‌آموزان چگونه میتوانند در این آزمونها ثبتنام نمایند؟

دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم می‌توانند تا مهلت ثبت‌نام مشخص شده از طریق سایت گزینه‌دو و نمایندگی‌های سراسر کشور در آزمون‌های غیرحضوری گزینه‌دو ثبت نام نمایند. آن گروه از دانش‌آموزان گزینه‌دو که بخواهند ثبت‌نام خود را تکمیل نمایند نیز امکان این کار را خواهند داشت. قیمت آزمون‌های پیشِ رو مشابه قبل خواهد بود و برگزاری آزمون‌ها تا اطلاع ثانوی به صورت غیرحضوری خواهد بود.

کارنامه و گزارشهای آزمونهای غیرحضوری چه تفاوتی با آزمون حضوری دارند؟

پس از آزمون غیرحضوری، دقیقا مشابه آزمون حضوری، از طریق سایت گزینه‌دو 4 کارنامه و مشاوره هوشمند به دانش‌آموزان و 8 گزارش به مدارس دوره دوم متوسطه ارائه خواهد شد. در کارنامه دانش‌آموزان رتبه ایشان در میان شرکت‌کنندگان ارائه نمی‌شود. در عین حال مشاوره روند تحصیلی دانش‌آموزان فقط روند تغییرات عملکرد ایشان را در آزمون‌های غیرحضوری نمایش می‌دهد و در دو آزمون‌ پایانی نیز به دانش‌آموزان گروه‌های آزمایشی ریاضی و تجربی، یک مشاوره هوشمند جدید با تخمین رتبه در مقایسه با داوطلبان آزمون سراسری 98 ارائه خواهد شد. این امکان برای دانش‌آموزان گروه انسانی با توجه تفاوت عناوین درس‌ها با آزمون سراسری در حال بررسی بیشتر است. افراد بایستی برای دسترسی حتما با نام کاربری و رمز عبور خود که هنگام ثبت‌نام دریافت نموده‌اند، وارد سایت گزینه‌دو شوند.

دسترسی به سایر خدمات گزینهدو چگونه خواهد بود؟
تمامی مدارس و دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم ثبت‌ نام شده آزمون‌های گزینه‌دو تا پایان سال تحصیلی به بانک سؤال و سایر خدمات گزینه‌دو مانند فیلم‌های کلاس درس، تست پیش آزمون و ... دسترسی خواهند داشت.

آیا گزینهدو متناسب با شرایط فعلی، خدمات بیشتری برای دانشآموزان خود ارائه میکند؟

گزینه‌دو قصد دارد متناسب با شرایط فعلی، تعطیلی مدارس و سخت شدن شرایط ارتباط مدارس با دانش آموزان، خدمات آنلاین بیشتری را به دانش‌آموزان آزمون‌های خود ارائه نماید. عناوین امکانات فوق‌الذکر در ادامه مشخص شده است.

  • ارائه فیلم‌های آموزش نیمسال دوم در درس‌های مهم پایه‌های دهم و یازدهم که تدریس آنها به دلیل تعطیلات مدارس با اختلال مواجه شدند
  • ارائه تخمین رتبه در مقایسه با آخرین آزمون سراسری برگزار شده در آزمون‌های مراحل 9 و 10 به دانش‌آموزان گروه‌های آزمایشی ریاضی و تجربی پایه‌های دهم و یازدهم
  • ارائه فیلم‌های تحلیل آزمون و پاسخ تشریحی سؤالات مهم و نکته دار آزمون‌های باقیمانده در سایت گزینه‌دو و ارائه بک برنامه امتحانی و برگزاری آزمون‌های آنلاین درسی جامع در خرداد 99 از طریق بانک سؤال گزینه‌دو در پایه‌های دهم و یازدهم با هدف تسهیل
  • برگزاری امتحانات پایان سال به صورت آنلاین برای مدارس علاقمند و نیز آمادگی سایر دانش‌آموزان گزینه‌دو برای امتحان‌های پایان سال تحصیلی
  • ادامه دسترسی به اپلیکیشن بانک سؤال هوشمند گزینه‌دو برای تمرین و آزمون آنلاین شخصی برای دانش‌آموزان و برای برگزاری آزمون‌های آنلاین کلاسی برای دبیران، مشاوران و مدیران مدارس

برنامه گزینه دو برای نیاز دانش‌آموزان به خدمات مشاوره‌ای چیست؟

گزینه‌دو در زمان باقیمانده تا پایان سال تحصیلی از طریق سایت، لایوهای اینستاگرام، شبکه خود در آپارات، تلویزیون تعاملی تیوا و کانال تلگرام، فیلم‌های مشاوره‌ای متناسب با شرایط فعلی در اختیار عموم داوطلبان قرار خواهد داد.


برای دریافت خدمات آموزشی و مشاوره‌ای آنلاین مدرسه مجازی گزینه‌دو کلیک کنید

دانش آموزان دوره اول متوسطه


ارزشیابی‌های حضوری باقی مانده دانش‌آموزان پایه‌های هفتم، هشتم و نهم دوره اول متوسطه به دلیل ممنوعیت تجمعات و برگزاری ارزشیابی حضوری و نیز تعطیلی مدارس، تا اطلاع ثانوی به صورت غیرحضوری و از طریق سایت گزینه‌دو برگزار خواهد شد. دستورالعمل اجرای آزمون غیرحضوری از اینجا قابل مشاهده است. در عین حال از آنجاییکه برنامه مدارس در این مدت با اختلال مواجه شده است، برنامه ارزشیابی‌های گزینه‌دو در ادامه سال تحصیلی مطابق جدول زیر تغییر خواهد کرد.

محدوده ارزشیابی

مهلت ثبت نام

تاریخ برگزاری

روش برگزاری

مرحله ارزشیابی

مشابه آزمون 22 فروردین

99/02/16

99/02/19

غیرحضوری

ارزشیابی مرحله 5

80 درصد کتاب ها

99/02/30

99/03/02

غیرحضوری

ارزشیابی مرحله 6


با توجه تغییرات ایجاد شده، چه کسانی میتوانند در هر مرحله شرکت نمایند؟

در این برنامه هر دانش‌آموزی که در ارزشیابی با تاریخ اعلام شده، ثبت‌نام کرده باشد، می‌تواند در آن ارزشیابی شرکت نماید. از آنجاییکه ارزشیابی 22 فروردین به دلیل عقب بودن دانش‌آموزان از محدوده معلق شده بود، دانش‌آموزانی که ارزشیابی 22 فروردین 99 را ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند به جای آن در ارزشیابی پایانی مورخ 2 خرداد 99 شرکت نمایند.

چرا محدوده ارزشیابی مرحله 5 ، یک مرحله عقب کشیده شده است؟

با توجه به تعطیلات پیش‌بینی نشده مدارس و عقب ماندن دانش‌آموزان از برنامه درسی، ارزشیابی 22 فروردین گزینه‌دو به تعویق افتاد. لذا محدوده‌بندی ارزشیابی‌ مرحله 5 نیز متناسب با برنامه مدارس یک مرحله عقب کشیده شده است.

آیا محدوده آزمون جمع بندی ٢ خرداد گزینه‌دو از کل کتاب‌ها است؟
محدوده آزمون ٢ خرداد به دلیل اختلالاتی که در فرایند آموزش در نیمسال دوم برخی مدارس رخ داد، از ٨٠٪‏ کل کتاب ها خواهد بود. محدوده دقیق در سایت گزینه دو قابل دسترس است.

تکلیف کسانی که ارزشیابی تعلیق شده 22 فروردین را ثبتنام کرده بودند، چه میشود؟

جبران این موضوع با امکان شرکت در ارزشیابی مرحله آخر برای دانش‌آموزان انجام شده است.

سایر دانش‌آموزان چگونه میتوانند در این ارزشیابیها ثبتنام نمایند؟

دانش‌آموزان دوره اول متوسطه می‌توانند تا مهلت ثبت‌نام مشخص شده از طریق سایت گزینه‌دو و نمایندگی‌های سراسر کشور در ارزشیابی‌های غیرحضوری گزینه‌دو ثبت نام نمایند. آن گروه از دانش‌آموزان گزینه‌دو که بخواهند ثبت‌نام خود را تکمیل نمایند نیز امکان این کار را خواهند داشت. قیمت ارزشیابی‌های پیشِ رو مشابه قبل خواهد بود و برگزاری ارزشیابی‌ها تا اطلاع ثانوی به صورت غیرحضوری خواهد بود.

کارنامه و گزارشهای ارزشیابیهای غیرحضوری چه تفاوتی با ارزشیابی حضوری دارند؟

پس از ارزشیابی غیرحضوری، دقیقا مشابه ارزشیابی حضوری، از طریق سایت گزینه‌دو 3 بازخورد به دانش‌آموزان و 7 گزارش به مدارس دوره اول متوسطه ارائه خواهد شد. این بازخوردها مطاابق با سیاست‌های گزینه‌دو و با هدف اجرای ارزشیابی استاندارد فارغ از اضطراب و تشویش، همچون گذشته بدون مقایسه عرضی، رتبه، درصد و محاسبه نمره منفی خواهد بود.  افراد بایستی برای دسترسی حتما با نام کاربری و رمز عبور خود که هنگام ثبت‌نام دریافت نموده‌اند، وارد سایت گزینه‌دو شوند.

آیا گزینهدو متناسب با شرایط فعلی، خدمات بیشتری برای دانشآموزان خود ارائه میکند؟

گزینه‌دو قصد دارد متناسب با شرایط فعلی، تعطیلی مدارس و سخت شدن شرایط ارتباط مدارس با دانش آموزان، خدمات آنلاین بیشتری را به دانش‌آموزان آزمون‌های خود ارائه نماید. عناوین امکانات فوق‌الذکر در ادامه مشخص شده است.

  • ارائه یک برنامه امتحانی و برگزاری آزمون‌های آنلاین درسی جامع در خرداد 99 از طریق بانک سؤال گزینه‌دو در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم با هدف تسهیل برگزاری امتحانات پایان سال به صورت آنلاین برای مدارس علاقمند و نیز آمادگی سایر دانش‌آموزان گزینه‌دو برای امتحان‌های پایان سال تحصیلی

 ادامه دسترسی به اپلیکیشن بانک سؤال هوشمند گزینه‌دو برای تمرین و آزمون آنلاین شخصی برای دانش‌آموزان و برای برگزاری آزمون‌های آنلاین کلاسی برای دبیران، مشاوران و مدیران مدارس

 دسترسی به سایر خدمات آنلاین گزینهدو چگونه خواهد بود؟

تمامی مدارس و دانش‌آموزان دوره اول متوسطه ثبت‌ نام شده در ارزشیابی‌های گزینه‌دو تا پایان سال تحصیلی به بانک سؤال و سایر خدمات گزینه‌دو بر روی سایت دسترسی خواهند داشت.

ارزشیابی تشریحی و سنجش مهارتهای اجتماعی اردیبهشت 99 چگونه برگزار خواهد شد؟

با توجه به اینکه این خدمات فقط به صورت حضوری قابل ارائه هستند و مبلغی نیز بابت آنها از دانش‌آموزان و مدارس محترم دریافت نشده است، متاسفانه برگزاری آنها در این شرایط امکان پذیر نخواهد بود.


برای دریافت خدمات آموزشی و مشاوره‌ای آنلاین مدرسه مجازی گزینه‌دو کلیک کنید

3 سال قبل  

تعداد مشاهده 114829