چرا سوالات 11 آزمون ابتدایی گزینه دو (و آزمون های تابستان) با استاندارد آزمون سراسری متفاوت است؟


چرا سوالات 11 آزمون ابتدایی گزینه دو (و آزمون های تابستان) با استاندارد آزمون سراسری متفاوت است؟

قبل از هر توضیحی، اهداف شرکت در آزمون های آزمایشی را بررسی خواهیم کرد:


۱- مطالعه هدفمند

۲- شناخت نقاط قوت و ضعف

۳- تقویت مهارت های آزمون دادن و....

۴- مقایسه با رقبا


 بنابراین شرکت در آزمون های آزمایشی اهداف بسیاری را دنبال می کند که تعداد سوالات آزمون ، می تواند خللی در این موارد ایجاد نماید.

 اما دلایل این تصمیم در موسسه گزینه دو به شرح زیر است:

۱- تعداد کم مباحث و بودجه بندی آزمون:

به دلیل اینکه در ابتدای سال تحصیلی، تعداد مباحث و بودجه بندی آزمون محدود است، طرح سوالات زیاد از این مباحث کمکی به بررسی سطح داوطلبان و دانش آموزان نخواهد کرد و صرفا طولانی شدن زمان آزمون سبب خستگی خواهد شد.


۲- ارزشیابی مناسب:

هدف از شرکت در آزمون های آزمایشی، تنها شبیه سازی شرایط آزمون سراسری نخواهد بود، بلکه در ابتدا باید داوطلبان از نظر سطح علمی روند پیشرفت خود را بررسی کرده تا اصلاحات لازم را در برنامه مطالعاتی خود اعمال نمایند. بنابراین با تعداد سوالات مناسب (نه لزوما مشابه آزمون سراسری) داوطلبان می توانند از آزمون ها نتایج بهتری را کسب کنند.


۳- آموزش مدیریت زمان:

یکی از مشکلات عمده داوطلبان، عدم مدیریت زمان در جلسه آزمون است. بنابراین از اهداف شرکت در آزمون های آزمایشی تقویت مهارت مدیریت زمان است. اما این کار باید به صورت تدریجی و قدم به قدم صورت گرفته تا به یک عادت تبدیل شود. بدیهی است که تعداد زیاد سوالات در آزمون های ابتدایی به این مهارت کمکی نمی کند و فقط سبب ایجاد استرس و نگرانی داوطلبان خواهد شد. بنابراین در صورتیکه سوالات آزمون های ابتدایی کمی کم تر از تعداد سوالات استاندارد آزمون سراسری باشد؛ به صورت تدریجی این مهارت تقویت شده و در آزمون های جمع بندی نیز می توان آن را بهبود بخشید.


۴- ایجاد تسلط اولیه:

تمامی داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری، معتقدند که در ابتدا تسلط کامل بر روی دروس وجود ندارد. از این رو شرکت در آزمون های آزمایشی شبیه سازی شده با آزمون سراسری که در آن جمع بندی، تکمیل تست و .... صورت نگرفته، بیهوده خواهد بود. بنابراین تا قبل از ایجاد تسلط اولیه بهتر است تعداد سوالات آزمون های آزمایشی سوالات از سوالات آزمون استاندارد سراسری کمتر باشد تا داوطلبان ابتدا به بررسی نقاط قوت و ضعف خود پرداخته و سپس با تسلط مناسب در آزمون های شبیه سازی شده شرکت نمایند.

 موسسه گزینه دو بر اساس نیازهایی که در بالا ذکر شدند، تعداد سوالات آزمون های آزمایشی را کاهش داده است تا داوطلبان بتوانند علاوه بر تقویت مهارت های آزمون دادن، نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و برای رفع آن ها بکوشند 

 بی شک شرکت در یک مسابقه مهم، بدون تمرین و بازی های تدارکاتی امکان پذیر نخواهد بود. یک ورزشکار حرفه ای را در نظر بگیرید که قرار است در المپیک شرکت کند. ابتدا باید تمرین های کوتاه مدت را آغاز کند و سپس با انجام تمرین های دشوار تر و طولانی تر، خود را برای مسابقه نهایی آماده نماید. بنابراین مواجه شدن داوطلبان با تعداد سوالاتی مشابه آزمون سراسری، در ابتدای امر نه تنها کمکی به آن ها نخواهد کرد، بلکه خستگی و عدم رضایت از نتیجه آزمون را نیز به همراه خواهد داشت.

همچنین از آزمون شماره ۱۲ به بعد که در آن ها دروس در قالب جمع بندی، از قبیل جمع بندی دروس پایه، جمع بندی نیمسال دوم سال پایه دوازدهم ، جمع بندی پایه دوازدهم و جمع بندی های کلی، مورد سنجش قرار می گیرند، تعداد سوالات مشابه آزمون سراسری خواهد بود تا داوطلبان بتوانند علاوه بر بررسی وضعیت علمی خود با استفاده از کارنامه های هوشمند و شخصی سازی شده موسسه گزینه دو، وضعیت مهارتی خود (قدرت تنظیم وقت، هنر آزمون دادن، هوش هیجانی، بی دقتی و....) را نیز سنجیده و برای بهبود آن ها بکوشند تا در آزمون سراسری به درصدهای مورد نظر خود دست پیدا کنند.

2 سال قبل  

تعداد مشاهده 6120