سلام، نمیتونم تمرکز کنم رو درسام، همش به چیزایی غیراز درس فکر میکنم، و این منو خیلی اذیت میکنه. چجوری میتونم این مشکلو رفع کنم؟


سلام، نمیتونم تمرکز کنم رو درسام، همش به چیزایی غیراز درس فکر میکنم، و این منو خیلی اذیت میکنه. چجوری میتونم این مشکلو رفع کنم؟

سلام


١- سرعت مطالعه خود را كمي افزايش دهيد.

اين كار باعث مي شود، فضاي خالي ذهن شما پر شده و كمتر به مسائل متفرقه پرداخته شود.

اگر علت عدم تمرکز شما داشتن سرعت کم در مطالعه است باید بدانید که داشتن سرعت مناسب

به شدت روی تمرکز تاثیر گذار است.

همانطور که گفته شد به صورت حجمی- زمانی مطالعه کنید و هر بار سعی کنید سرعت خود را نسبت به دفعات قبل افزایش دهید تا  فضای خالی ذهن شما پر شده و با تمرکز بالایی به مطالعه بپردازید.

متناسب با توانايي هاي خود هدف گذاري كنيد، مثلا اگر در يك واحد مطالعاتي تعداد صفحاتي كه براي ادبيات مطالعه مي كنيد ٦ صفحه و ١٠ عدد تمرین است در واحد ديگر اين مقدار را به ٧ صفحه و ١٢ تمرین برسانيد.


۲- افکار مزاحم و نگرانی هایی که در حین مطالعه سبب توقف روند شما می شوند را یادداشت نمایید و هر روز زمانی را برای فکر کردن به آن ها اختصاص دهید. با شناسیایی نگرانی ها به راحتی می توانید آرامش لازم را کسب کنید.

تخليه نگراني ها سبب مي شود تا با تمركز بيشتري به مطالعه بپردازيد.


۳- ورزش روزانه بسیار مهم است.زيرا ورزش سبب بهبود عملكرد مغز مي شود.

بنابراين روزانه ١٥ الي ٣٠ دقيقه به ورزش اختصاص دهيد.


۴- خواب مناسب (۶ الی ۸ ساعت) ، یکی از عوامل تاثیرگذار در تمرکز است. ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کرده و سعی کنید ساعت ثابتی برای خواب و بیداری داشته باشید.


۵- یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر تمرکز، تغذیه است. تغذیه خود را اصلاح نمایید، مصرف فست فودها سبب ايجاد عملكرد منفي حافظه مي شود.

بنابراین تا جایی که امکان دارد مصرف این مواد را به حداقل برسانید.


۶- در صورتیکه با هیچ یک از روش های فوق نتوانستید به تمرکز مورد نیاز خود دست پیدا کنید به متخصص مربوطه مراجعه کرده تا راهکارهای لازم را دریافت نمایید


بنابراین، ورزش و خواب منظم را در برنامه خود قرار داده و با نوشتن لیست نگرانی های خود و شناسایی آن ها و بالا بردن میزان کمی از سرعت مطالعه خود تمرکز مورد نیاز خود را به دست آورید.

6 سال قبل  

تعداد مشاهده 386