سلام، راه کار برای افزایش تمرکز معرفی کنید ، من اصلا تمرکز ندارم جوری که در یک روز با حدودا ۱۰ ساعت مطالعه فقط ۵ صفحه درس میخونم و این باعث میشه که انگیزه ی کمتری برای روز بعد داشته باشم...


سلام، راه کار برای افزایش تمرکز معرفی کنید ، من اصلا تمرکز ندارم جوری که در یک روز با حدودا ۱۰ ساعت مطالعه فقط ۵ صفحه درس میخونم و این باعث میشه که انگیزه ی کمتری برای روز بعد داشته باشم...

سلام

 ابتدا باید مکان مناسبی برای برای مطالعه انتخاب کنید که سکوت کافی در آن باشد.همچنین مکان مطالعه شما باید ثابت باشد یعنی فقط باید در آن محل مطالعه صورت بگیرید تا ذهن شما شرطی شود.

١- سرعت مطالعه خود را کمی افزایش دهید. این کار باعث می شود، فضای خالی ذهن شما پر شده و کمتر به مسائل متفرقه پرداخته شود. اگر علت عدم تمرکز شما داشتن سرعت کم در مطالعه است باید بدانید که داشتن سرعت مناسب

به شدت روی تمرکز تاثیر گذار است.

همانطور که گفته شد به صورت حجمی- زمانی مطالعه کنید و هر بار سعی کنید سرعت خود را نسبت به دفعات قبل افزایش دهید تا  فضای خالی ذهن شما پر شده و با تمرکز بالایی به مطالعه بپردازید. متناسب با توانایی های خود هدف گذاری کنید، مثلا اگر در یک واحد مطالعاتی تعداد صفحاتی که برای ادبیات مطالعه می کنید ٦ صفحه و ١٠ عدد تمرین است در واحد دیگر این مقدار را به ٧ صفحه و ١٢ تمرین برسانید.


۲- افکار مزاحم و نگرانی هایی که در حین مطالعه سبب توقف روند شما می شوند را یادداشت نمایید و هر روز زمانی را برای فکر کردن به آن ها اختصاص دهید. با شناسایی نگرانی ها به راحتی می توانید آرامش لازم را کسب کنید.

تخلیه نگرانی ها سبب می شود تا با تمرکز بیشتری به مطالعه بپردازید.


۳-  ورزش روزانه بسیار مهم است.زیرا ورزش سبب بهبود عملکرد مغز می شود. بنابراین روزانه ١٥ الی ٣٠ دقیقه به ورزش اختصاص دهید.


۴- خواب مناسب (۶ الی ۸ ساعت) ، یکی از عوامل تاثیرگذار در تمرکز است. ساعت خواب و بیداری خود را تنظیم کرده و سعی کنید ساعت ثابتی برای خواب و بیداری داشته باشید.


۵- یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر تمرکز، تغذیه است. تغذیه خود را اصلاح نمایید، مصرف فست فودها سبب ایجاد عملکرد منفی حافظه می شود. بنابراین تا جایی که امکان دارد مصرف این مواد را به حداقل برسانید.


۶- در صورتیکه با هیچ یک از روش های فوق نتوانستید به تمرکز مورد نیاز خود دست پیدا کنید به متخصص مربوطه مراجعه کرده تا راهکارهای لازم را دریافت نمایید


بنابراین، ورزش و خواب منظم را در برنامه خود قرار داده و با نوشتن لیست نگرانی های خود و شناسایی آن ها و بالا بردن میزان کمی   از سرعت مطالعه خود تمرکز مورد نیاز خود را به دست آورید.
5 سال قبل  

تعداد مشاهده 1103