پاییز برگ ریز و آزمون آزمایشی


پاییز برگ ریز و آزمون آزمایشی

یکی از مهم‏ترین عواملی که هر داوطلب را توانمند می‏ سازد تا در جلسۀ آزمون سراسری با تسلط کامل به پاسخگویی پرسش ‏ها بپردازد، دوری از استرس و نگرانی است. این تسلّط با تکرار فضای آزمون در سال تحصیلی از طریق شرکت در آزمون‏ های آزمایش استاندارد حاصل می‏شود. اما آیا آزمون ‏های آزمایشی صرفاً همین یک حسن را برای داوطلبان دارند؟ پاسخ قطعاً منفی است.

آزمون‏ های آزمایشی اهداف بسیار بالاتری دارند که فقط یکی از آن‏ها برطرف کردن استرس داوطلبان در جلسۀ آزمون سراسری و آشنا کردن آن‏ها با شرایط آزمون است. امّا هدف اصلی آزمون‏های آزمایشی چیست؟

آزمون‏های آزمایشی می‏توانند نقش تاییدکنندۀ مسیر برای رسیدن به هدف را داشته باشند، تصور کنید دونده ‏هایی را که باید مسیری طولانی را طی کنند. دوندۀ اول مسیر مسابقه را اشتباه می‏رود و چون در مسیر انتخابی او هیچ علامتی برای هدایت و با خبر نمودن وی وجود ندارد، هرچه بیشتر تلاش می‏کند، کمتر نتیجه می‏گیرد و از نقطۀ پایان بیشتر دور می‌شود. در چنین حالتی امکان ندارد به هدف خود برسد.

دوندۀ دیگر نیز مسیر مسابقه را اشتباه می‏رود، اما چون مسیر انتخابی وی دارای علامت ‏هایی است که او را از مسیر اشتباه با خبر می‏سازد، وی با آگاهی از مسیر اشتباه به ‏سرعت خود را به جادۀ اصلی می‏رساند و می‏تواند با تلاش فراوان خود را به سایر دوندگان که از ابتدا در مسیر صحیح حرکت می‏کرده‏اند برساند. حتّی ممکن است چنین دونده‏ای از سایر دوندگانی که از ابتدا در مسیر اصلی بوده‏اند پیش‏تر بیفتد و برندۀ مسابقه باشد.

آزمون‏های آزمایشی نیز به همین صورت عمل می‏کنند، یعنی زمانی که داوطلب در بازۀ زمانی نسبتاً طولانی با تلاش و کوشش بالا درس می‏خواند، اما نتیجۀ تلاش خود را دریافت نمی‏کند، درمی‏یابد که در پیمودن مسیر مطالعاتی خطاهایی دارد که باید آن‌ها را اصلاح نماید. آزمون آزمایشی نشان می‏دهد کدام بخش از مسیر را اشتباه رفته‏اید و باید به ‏سرعت کدام بخش از شیوۀ مطالعۀ خود را اصلاح کنید تا به مسیر اصلی بازگردید و نتیجۀ تلاش خود را دریافت نمایید.

اکنون اگر جزو آن دسته از داوطلبانی هستید که نتیجۀ تلاش خود را بعد از زمان موردنظرتان دیده‏اید، با اعتماد به ‏نفس بالا می‏توانید یقین پیدا کنید که مسیری که در آن هستید، مسیر درست است و طبیعتاً باید همین مسیر را ادامه دهید. اما اگر جزو آن دسته از داوطلبان باشید که در آزمون‏ های آزمایشی شرکت نمی‏کنند، یادتان باشد که در مسیر بدون علائم هشداردهنده حرکت می‏کنید و بنابراین در معرض خطر پیمودن اشتباه مسیر و ادامه دادن این اشتباه قرار دارید. پس همین امروز اقدام به ثبت ‏نام در آزمون‏های آزمایشی استاندارد کنید. مبادا خطایی را مرتکب شوید و در روز برگزاری آزمون سراسری بفهمید که مسیرتان صحیح نبوده است. طبیعی است که در آن زمان وقتی برای جبران نخواهید داشت و پشیمانی سودی دربر ندارد.

اهمیت آزمون‏های آزمایشی در فصل پاییز

فعّالیت مطالعاتی برخی داوطلبان در فصل تابستان دارای نواقصی بوده است. از طرفی کم یا زیاد بودن این نواقص و از طرفی دیگر اصل وجود نقص دارای اهمیت خاصی نیست و کاملاً طبیعی به‏نظر می‏رسد. تبدیل شدن به داوطلب حرفه‏ای مقول ه‏ای زمان‏بر است که برخورد نمودن با مشکلات سبب بروز آن خواهد شد. فصل پاییز، زمانی است که باید به‏صورت کاملاً حرفه‏ای اقدام به درس خواندن کنید. تشخیص مسیر صحیح مطالعاتی نیازی است که در این فصل به شما روی نشان می‏دهد. فصل پاییز زمانی است که اگر در طول آن، مسیر صحیح را پیدا نکنید، فرصتی طلایی و مهم خود را از دست خواهید داد و اگر این فرصت از دست برود، جبران آن بسیار سخت خواهد بود.

یادتان باشد هرچه به زمان برگزاری آزمون سراسری نزدیک ‏تر می‏شوید، وظایف شما سنگین‏ تر و حجم مباحث درسی نیز بیشتر می‏شود. بنابراین نباید اقدامات لازم مربوط به زمان را به زمان دیگری موکول کرد. زمان‏های دیگر، وظایف بیشتری بر دوش‏تان خواهند گذاشت.

در دنیای امروز، آموزش آنلاین بیشتر از همیشه فراگیر شده است. آزمون هم به عنوان بخش مهمی از آموزش از این قاعده مستثنی نیست. در شرایطی که به دلایل مختلف محیطی، برگزاری آزمون حضوری امکان پذیر نیست، آزمون‌های آنلاین معتبر می‌توانند جایگزین مناسبی برای آن باشند.

 

پاییز برگ ریز و آزمون آزمایشی (PDF)
دانلود پاییز برگ ریز و آزمون آزمایشی (PDF) - 7.29 MB پاییز برگ ریز و آزمون آزمایشی (PDF)

تعداد مشاهده 1037