قانع نباش...! آینده در دست توست


قانع نباش...! آینده در دست توست

می‏دانی از همین امروز تا روزی که باید در جلسۀ آزمون سراسری حضور پیدا کنی، چقدر فرصت داری؟ 


      حدود 8 ماه ... یعنی تقریباً 240 روز ...

      یک دقیقه چشمانت را ببند و فکر کن ... به آرزویت فکر کن ... تو داوطلب آزمون سراسری هستی و حتماً آرزویت کسب رتبۀ خوب و به‏دست آوردن رشته‏‏ای است که دوست داری در آن رشته پذیرفته شوی! به گذشته‏ات نگاه نکن، وضع کنونی ‏ات را ملاک قرار نده، فقط به آینده فکر کن ... به روزی فکر کن که نتایج آزمون سراسری اعلام شده است و تو به آرزوی خود رسیده‏‏ای ... حتماً خیلی شیرین و لذت‏بخش است. 

      یکی از باورها و روش‏های غلط بسیاری از داوطلبان این است که به گذشته نگاه می‏کنند و سریع قانع می‏شوند که مرد این میدان نیستند. 

      8 ماه زمان بسیار مناسبی است تا تمام کمبودهای گذشته جبران شود. با برنامه‏ریزی مناسب و با توجه به انگیزۀ فراوانی که داری، می‏توانی پیروز مسابقه باشی، اگر احساس می‏کنی در برخی درس‏ها ضعیف هستی، فراموش نکن که هزاران نفر مانند تو مشکل داشته‏ اند، اما توانسته ‏اند بر مشکلات خود غلبه کنند. اگر آن‏ها توانسته ‏اند، پس تو هم می‏توانی! به قدرت و شهامت خودت ایمان داشته باش، تصمیم بگیر توانت را به‏کار بگیری تا پیروز شوی. تمام توانت را ... !

      یکی دیگر از باورهای غلط انتظار کسب سریع نتیجه است. پس از اینکه مدت کوتاهی با انگیزۀ بالا و شیوۀ درست درس خواندی انتظار داری نتیجه ‏اش را خیلی زود نظاره ‏گر باشی. 

      اما پس از اینکه در یک آزمون آزمایشی نتیجۀ دل خواهت را کسب نکردی، دلسرد می‏شوی و انگیزه‏ات را برای ادامۀ مسیر از دست می‏دهی. 

      در حالی که برای کسب نتیجۀ دلخواه، علاوه بر آمادگی‏های مقدماتی باید پشتکار زیاد داشته باشی. باید مطمئن باشی که با تلاش فراوان و پس از گذشت زمان کافی به آنچه انتظار داری، خواهی رسید. 

      یکی از مؤثرترین گام‏ها در برطرف کردن چنین مشکلاتی، امیدواری است، مهم‏ترین و مؤثرترین اصل در تقویت اراده، امیدواری است. یأس و ناامیدی هر کسی را از رسیدن به هدف باز می‏دارد و داوطلب آزمون سراسری نیز ااز این قاعده مستثنی نیست. برای داوطلب آزمون سراسری این ناامیدی ناشی از شکست‏های اولیه در آزمون‏های آزمایشی یا نرسیدن به اهداف تعیین‏ شده در ساعات مطالعه و ... است در حالی که به‌دلیل وجود فرصت مناسب تا روز آزمون سراسری می‏توان با عبرت گرفتن از این شکست‏ها، زمینه ‏ساز موفقیت خودت باشی. سختی‏ها و مشکلات همان قدر که می‏توانند باعث از پا افتادن شوند و طعم شکست را به انسان بچشانند، می‏توانند فرد را قدرتمند و توانمند کنند و باعث رشد بیشتر وی شوند. 

      وضعیت تو و رقبا همانند ورزشکارانی است که در یک مسابقۀ دوی ماراتن شرکت می‏کنند، دوی ماراتن کمی بیشتر از 42 کیلومتر است. حتماً موافقی که دلیلی ندارد کسی که در 5 کیلومتر ابتدای مسابقه در صدر افراد قرار دارد، در انتهای مسابقه نیز پیروز میدان باشد و یا برعکس کسی که در ابتدای مسابقه جزو نفرات آخر است در انتها پیروز مسابقه نباشد، می‏بینی که همه چیز به باقی‏ماندۀ زمان مسابقه و تلاش و همت ورزشکاران و از همه مهم‏تر به میزان امیدواری آنان برای ادامۀ مسابقه بستگی دارد. آزمون سراسری نیز همانند مسابقۀ دو است، تازه در اول مسابقه هستیم و تا انتهای آن زمان بسیار مناسبی باقی مانده است. هر‏کس از این زمان بیشترین استفاده را ببرد، پیروز نهایی خواهد شد. پس یادت باشد برای هدفی که انتخاب کرده‏‏ای ارزش قائل باشی و تمام تلاشت را انجام دهی. 

قدم‏هایت استوار ... گام‏هایت بی‏پایان

 

 

قانع نباش...! آینده در دست توست (PDF)
دانلود قانع نباش...! آینده در دست توست (PDF) - 4.45 MB قانع نباش...! آینده در دست توست (PDF)

تعداد مشاهده 1208