موزه داری


موزه داری

 جمع‌آوري و نگهداري آثار و اشيا در مجموعه‌ها و موزه‌ها سابقه ديرينه دارند. ليکن نگرش صحيح امروزي به موزه جايگاه آن را از محل نگهداري و تماشاي اشيا به محلي با مشخصات يک مرکز پژوهش و آموزش و يک مرکز فرهنگي براي گذران مطلوب اوقات فراغت با ره‌آوردهاي علمي و تربيتي سوق داده است.در اين نگرش موزه، مؤسسه‌اي علمي فرهنگي است که تأمل و انديشه و پژوهش مستقيم بر روي آثار گوناگون - از آثار طبيعي آفرينش و خلقت گرفته تا دستاوردهاي فرهنگ و تمدن و هنر انسان - را ميسر مي‌سازد و متخصصان و بازديدکنندگان عمومي را با هنر و انديشه، صنعت و پيشه و امور اجتماعي و اقتصادي و شئون گوناگون زندگي ديروز و امروز آشنا و مأنوس مي‌سازد.موزه به عنوان يک مؤسسه علمي ـ فرهنگي، نيازمند کارشناسان علاقه‌مندي است که با کسب دانش وآگاهي‌هاي علمي، و نگرش صحيح نسبت به موزه و جايگاه اجتماعي و آموزشي آن، بتوانند موزه‌ها را در راه توسعه و رشد فرهنگي، تربيتي و علمي کشور هدايت نمايند.امروزه حدود 100 موزه در کشورمان وجود دارد که آثار، اشياء، اسناد ومدارک قابل توجهي در زمينه‌هاي متنوع باستان‌شناسي،‌ مردم‌شناسي،‌ هنرهاي سنتي، اسناد و مدارک ، کتب ونسخ خطي، تاريخ طبيعي، زمين‌شناسي، گياه‌شناسي، ‌پست و مخابرات، جواهرات و سکه‌ها... دارند؛ علاوه بر توسعه کمي و کيفي موزه‌هاي فعلي، ايجاد موزه در زمينه‌هاي ديگر، چون هنر و معماري، علوم و فنون مورد نياز است. فارغ‌التحصيلان دوره کارشناسي موزه‌داري مي‌توانند با کسب دانش و مهارت‌هاي نظري و عملي و آشنايي با امور اداري و فني موزه‌داري، در موزه‌هاي گوناگون عهده‌دار مطالعه و حفاظت فني از آثار و اشياي موزه‌اي باشند و امور مربوط به موزه‌داري را از ثبت‌ و ضبط آثار در دفاتر، تهيه اسناد و مدارک لازم تا مطالعه مستقيم روي آثار و اشيا انجام دهند.
درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس پايه:
تاريخ عمومي ايران،‌ کارگاه عکاسي پايه، آشنايي با هنرهاي سنتي ايران،‌ آشنايي با باستان‌شناسي و روش‌هاي آن، کارگاه طراحي پايه، آشنايي با مردم‌شناسي و روش‌هاي آن، آشنايي با حفاظت و مرمت آثار و روش‌هاي آن، عکاسي فني از اشياء موزه‌اي، کارگاه طراحي تخصصي.
دروس اصلي:
موزه‌داري، آشنايي با هنر و معماري پيش از اسلام ايران، تاريخ و فن‌شناسي آثار، آسيب‌شناسي، هنر وتمدن اسلامي، آشنايي با بافت‌ها و محوطه‌هاي دوره اسلامي ايران، خطوط و خواندن کتيبه‌هاي اسلامي، تاريخچه کتابت، طرح اشياء در تمدن اسلامي، آشنايي با موزه‌هاي ايران و جهان ، خطوط باستان‌شناسي ايران، کارگاه همانندسازي اشياء موزه‌اي، تهيه و تدوين راهنماي موزه و محوطه‌هاي تاريخي، کارآموزي در موزه‌ها، کارآموزي در کارگاه مرمت اموال فرهنگي، تبديل محوطه‌ها و بناهاي تاريخ به موزه، کارآموزي کاوش باستان‌شناسي، کامپيوتر و موزه، روش تحقيق آثار و اشياي موزه‌اي، موزه‌داري و ساير علوم، زبان و متون تخصصي موزه‌داري، شناخت مواد.
دروس تخصصي:
انسان،‌طبيعت،‌موزه، پژوهش در آثار و اشياي موزه‌اي، کارآموزي در موزه‌هاي تخصصي، رساله نهايي.

صنعت و بازار کار

کارشناسان موزه داری خواهند توانست با پژوهشگران مراجعه کننده به بخش‌های مختلف موزه برای مطالعه مستقیم آثار و اشیاء همکاری لازم را مبذول دارند. نظر به تنوع موزه‌‌ها در زمینه‌های گوناگون، دانشجویان دوره کارشناسی موزه داری در سالهای آخر تحصیلی خود و عمدتا ذیل عنوان دروس پژوهش در آثار و اشیای موزه‌ای و کارآموزی در موزه‌های مختلف، کارآموزی خواهند داشت تا بتوانند برحسب علاقه و پیشرفت خود در یک زمینه جذب موزه مناسب با کارآموزی خود گردند.
بدین ترتیب محل کار و خدمت فارغ‌التحصیلان این رشته، موزه‌های زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان زمین شناسی، موزه‌های پست و تمبر و … خواهد بود.

همچنین فارغ‌التحصیلان خواهند توانست در برنامه ریزی برای توسعه کمی و کیفی موزه‌های محل کار خود و یا سایر موزه‌های کشور مشارکت داشته باشند و رابطه موزه را با مؤسسات و مراکز علمی و پژوهشی و فرهنگی دیگر برقرار سازند و برحسب ضرورت کارشناسان سایر علوم و فنون و آزمایشگاههای تحقیقاتی و مرمت اشیای فرهنگی تاریخی را برای مطالعه و حفاظت علمی از آثار زیر پوشش خود فراخوانی نمایند و با آنان همکاری کنند.

 

11 سال قبل  

تعداد مشاهده 4492


  نظرات


برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

     درحال بارگذاری