علوم و مهندسی محیط زیست


علوم و مهندسی محیط زیست

هدف و ماهیت:

علوم مهندسی زیست محیطی، حوزه‌ای چند برنامه‌ای است که نیازمند همراهی اصول فیزیکی، شیمیائی و بیولوژی با تجزیه و تحلیل مهندسی برای محافظت محیط زیست و ترمیم آن است. رشته علوم مهندسی زیست محیطی درسهایی از دپارتمان‌های گوناگون را ترکیب می‌کند تا برنامه‌ای را که پایه‌ای قوی در علوم و مهندسی دارد، ایجاد کند. این رشته محیطی را فراهم می‌کند که در آن دانشجویان می‌توانند ضمن فراگیری فنون مهندسی، علائق خود را در حوزه‌های مختلف علوم نیز دنبال کنند. کارشناسی پیوسته علوم مهندسی زیست محیطی، دوره آموزشی مرکب از تعدادی دروس نظری، کاربردی و آزمایشگاهی و برنامه تحقیقاتی در زمینه مهندسی محیط زیست جهت افزایش اطلاعات کارشناسانی نظیر کارشناسان مهندسی عمران، مهندسی آب، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست، مهندسی مکانیک و مهندسی بهداشت محیط و نیز ایجاد زمینه کافی جهت درک و توسعه و کاربرد تکنیک های موجود در این رشته است. با وجودی که گرایش مهندسی محیط زیست در رشته مهندسی عمران وجود دارد، برنامه علوم مهندسی پایه‌ای وسیعتر از آنچه در مهندسی عمران وجود دارد، ایجاد می‌کند. این گرایش دانشجویان را برای کار یا تحصیل در دوره‌های کارشناسی‌ارشد در شاخه‌های مرتبط با محیط زیست آماده می‌کند.

هدف از این رشته، آموزش افرادی است که دارای توانائیهای لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست کشور عبارتند از:

شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک و هوا

طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی

کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد

برنامه ریز و مدیریت اجرای طرحهای زیست محیطی


توانایی مورد نیاز و قابل توصیه:

اولين شرط موفقيت در اين گرايش داشتن علاقه و تعهد نسبت به محيط زيست است و تحصيل در آن، براي افراد بي علاقه، جذابيت چنداني نخواهد داشت. داشتن ذهن فعال، توان تجزيه و تحليل بالا و علاقه مندي به دروس پايه مثل رياضي، فيزيك،‌ شيمي،‌ زيست شناسي و آمار در موفقيت در اين رشته بسيار موثر است. در ضمن داوطلب، نبايد از سفرهاي پي در پي و كار در محيط خارج از شهر ابايي داشته باشد.

آینده ی شغلی و بازارکار:

فارغ التحصيل محيط زيست مي تواند در سازمان پارك ها و فضاي سبز، مديريت پارك هاي ملي و منطقه اي و سازمان حفاظت محيط زيست مشغول به كار شود. امکان همکاري با سازمان هاي محيط زيست در زمينه شناخت منابع آلودگي در هوا، آب يا خاك و تشخيص ميزان آلودگي هاي كمّي و كيفي نيز وجود دارد. وزارت كشور، وزارت نيرو، شهرداري و وزارت نفت از ديگر مراكز جذب دانش آموختگان است.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع دکتری فراهم است.دروس اختصاصی علوم و مهندسی محیط زیست     

هوا و اقلیم شناسی

عکس های هوایی

هیدرولوژی عمومی

اقتصاد عمومی

شناسایی گیاهان مرتعی

خاکشناسی

حفاظت خاک

بوم شناسی مهره داران

پارکداری

مبانی مدیریت حیاط وحش

حقوق و مدیریت محیط زیست

آلودگی هوا

انسان و محیط زیست

و.....


علوم و مهندسی محیط زیست (PDF) علوم و مهندسی محیط زیست (PDF)
دانلود علوم و مهندسی محیط زیست (PDF) - 39.5 KB علوم و مهندسی محیط زیست (PDF)
5 سال قبل  

تعداد مشاهده 31266


  نظرات


برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

     درحال بارگذاری