رشته دندان پزشکی


رشته دندان پزشکی

هدف و ماهیت: 

یک دکتر دندانپزشک، به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد؛ به همین دلیل گاهی اساتید این رشته، به‌جای دندانپزشکی، اصطلاح: «دهان‌پزشکی» را به‌کار می‌برند. در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می‌دانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.

دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

دندانپزشکی شامل دو دوره علوم پایه (2 سال ) و کارآموزی (4 سال ) می باشد.پس از اتمام تحصیلات، باید برای «طرح عمومی» نام نویسی کرده و به نوبت به شهرهایی که نیاز به خدمات درمانی دندانپزشکی دارد، اعزام شوند. دوره‌ی طرح، 18 ماه است.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه: 

خلاقیت و مهارت در کار دست و همچنین برخورداری از خلاقیت و دید هنری ، تسلط بر علوم پایه و زبان انگلیسی، توانایی ایجاد تمرکز و کنترل ذهن از شرایط لازم برای ورود به این رشته است.همچنین برخورداری از آمادگی روحی، بدنی وسلامت جسمی برای فعالیت در حیطه دندان پزشکی ضروری است.

هرآنچه که یک دانش‌آموز در درس زیست‌شناسی دوره دبیرستان خود فرا می‌گیرد به نحوی به رشته دندانپزشکی ارتباط دارد بخصوص دو بخش فیزیولوژی و آسیب‌شناسی که دانشجویان دندانپزشکی در دو سال اول تحصیل خود با وسعت و عمق بیشتری نسبت به دوره دبیرستان مطالعه می‌کنند.

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر: 

امکان ادامه تحصیل فوق دکترا در رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی در ایران وجود دارد.

دندانپزشکی که در یک رشته تخصصی خاص ادامه تحصیل داده باشد (پس از اخذ مدرک دکترای دندانپزشکی) عنوان «متخصص» حتما زیر اسم او و قبل از گرایش مورد نظر ذکر می شود.

1- ارتودنتیکس (متخصص ارتودنسی): تصحیح روابط نامناسب فکی و دندانی، تنظیم و تصحیح روابط بین دندانها و استخوانهای سر و صورت و به طور کلی ناهنجاری های دندانی و فک و صورت از جمله وظایف یک متخصص ارتودنسی به شمار می رود. طول دوره این تخصص رشته دندانپزشکی ۳ ساله است، معمولا بهترین رتبه های آزمون تخصص وارد این رشته می شوند.

2-پاتولوژی فک و دهان و صورت (آسیب شناسی): توانایی متخصصان این رشته دندانپزشکی بررسی نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان، فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع بدخیمی، سرطان و سایر ناهنجاری های بافتی می باشد.

3-اندودنتیکس (تخصص درمان ریشه دندان): وظیفه متخصص این رشته دندانپزشکی درمان های پیچیده ریشه و یا جراحی هایی است که معمولا از عهده توانایی های دندانپزشکان عمومی خارج است.

4-پریودنتیکس (تخصص بیماریهای لثه و بافتهای نگه دارنده دندان): این افراد در تشخیص بیماری های لثه، گذاشتن ایمپلنت، عملکرد و زیبایی ساختار لثه تخصص پیدا می کنند.

5- دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی: ترمیم و بازسازی دندانهای طبیعی و تأمین زیبایی ظاهری دندان ها بخشی از وظایف متخصصان این شاخه رشته دندانپزشکی است.

6-جراحی فک و دهان و صورت، رشته دندانپزشکی کودکان و تخصص پروتزهای دندانی هم شاخه های تخصصی دیگر رشته دندانپزشکی است.

 

آینده شغلی: 

بخش دولتی مثل بیمارستان ها ، درمانگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی و کار در بخش خصوصی مراکز خصوصی و مطب شخصی از مراکز کاری یک دندانپزشک است.

 

دروس اختصاصی رشته دندانپزشکی: 


دروس اصلی رشته دندانپزشکی

آسیب شناسی

آناتومی

ایمنی شناسی

بیوشیمی

ژنتیک انسانی

فیزیک پزشکی

ویروس شناسی

میکروب شناسی

آسیب شناسی دهان و فک و صورت

آشنائی با وسایل و تجهیزات دندانپزشکی و نگهداری آنها

آناتومی دندان

بیماری های داخلی

بیولوژی دهان

تغذیه و نقش آن در بهداشت دهان و دندانپزشکی پیشگیری

کنترل عفونت در دندانپزشکی

گوش و حلق و بینی نظری

مواد دندانی

نظام پزشکی و تب قانونی

و.....رشته دندان پزشکی (PDF) رشته دندان پزشکی (PDF)
دانلود رشته دندان پزشکی (PDF) - 42.9 KB رشته دندان پزشکی (PDF)
3 سال قبل  

تعداد مشاهده 119292


  نظرات


برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

     درحال بارگذاری