علوم و مهندسی آب


علوم و مهندسی آب

هدف و ماهیت:

تقریبا از چند سال پیش اخطارها و اخبار زیادی در مورد خطرات خشکسالی و کمبود آب های شیرین در کشور اعلام شده است. کاهش منابع آب و در کنار آن لزوم و اهمیت گسترش بخش کشاورزی باعث ایجاد رشته های مهندسی جهت مدیریت منابع زیر ساختی و حیاتی مانند مهندسی آب شده است.
ارزش این ماده حیاتی به قدری است که باعث مهم بودن این رشته تخصصی در کشورمان می شود و نیازی به گفتن هیچ دلیل و اثبات هیچ شرطی ندارد. لذا همواره آموزش و تربیت نیروهای متخصصی که بتوانند منابع آب و زهکشی را به خودکفایی برسانند و با اجرای تحقیقات میدانی و آموزش های مردمی به صرفه جویی و افزایش راندمان سیستم های آبی در کشاورزی؛ صنعت و ..... کمک کنند، همواره مدنظر مسئولین بوده است.

گرایش های رشته مهندسی هوانوردی:

رشته علوم و مهندسی آب جایگزین رشته مهندسی کشاورزی آب در دانشگاه‌ها شده است. در حقیقت جایگزینی این رشته با مهندسی کشاورزی آب، فقط تغییر یک عنوان نیست بلکه برنامه درسی این رشته بطور کامل بازنگری شده است. در برنامه درسی رشته علوم مهندسی و آب، 13 خوشه تخصصی تعریف شده و در هر خوشه بین 22 تا 24 واحد درسی پیش‌بینی شده که دانشجو می‌تواند بصورت اختیاری یکی از خوشه‌ها را انتخاب کند. این خوشه‌ها شامل آبیاری و زهکشی، سازه‌های آبی، مدیریت منابع آب، هواشناسی کشاورزی، آب و فناوری اطلاعات، آب و مهندسی محیط زیست، آب و کشاورزی، آب و توسعه، آب و اقتصاد، آب و حکمرانی، آب و حقوق، آب و مهندسی سیستم و همچنین مهندسی آثار و سازه‌های تاریخی آبی هستند. برقراری رشته علوم و مهندسی آب به منظور تربیت کارشناسان کارآمد به منظور بهره برداری مظلوب از منابع آب، با هدف افزایش تولیدات کشاورزی، امنیت غذایی در کشور، بالا بردن توانمندی کشور در صادرات محصولات کشاورزی و توسعه اقتصادی پایدار کشور، است.

توانایی مورد نیاز و قابل توصیه:

قدرت و توان جسمی خوب، صبر و حوصله، علاقه به کار در محیط‌های طبیعی و کشاورزی، آشنایی به محیط زیست، تسلط به دروس ریاضی و فیزیک و قدرت تجزیه، تحلیل و محاسباتی بالا از جمله عوامل موفقیت در این رشته هستند.

آینده ی شغلی و بازارکار:

فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ در بخش‌ خصوصی‌، وزارت‌ نیرو، وزارت‌ جهاد کشاورزی‌، مهندسین‌ مشاور آب‌ و خاک‌، پیمانکاری‌های‌ مختلف‌ و شیلات‌ زمینه‌ کاری‌ می‌توانند مشغول به فعالیت شوند. برای‌ مثال‌ در بخش‌ شیلات‌، طراحی‌ استخر برای‌ پرورش‌ ماهی‌ در حیطه‌ کار مهندسین‌ آب‌ است‌.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

علوم و مهندسی آب در مقطع کارشناسی ارشد با 3 گرایش آبیاری و زهکشی، سازه‌های آبی و مهندسی منابع آب ارائه می‌شود.دروس اختصاصی رشته علوم و مهندسی آب 

طراحی سیستم های آبیاری سطحی

اصول زهکشی

طراحی سیستم های آبیاری

کیفیت آب

تحلیل سازه

هیدرولوؤی مهندسی

خاک های شور و سدیمی

مهندسی رودخانه

مهندسب آب و فاضلاب

هیدرولوژی آب های سطحی

حفاظت آب و خاک

مکانیک خاک

فیزیک خاک

و.....


علوم و مهندسی آب (PDF) علوم و مهندسی آب (PDF)
دانلود علوم و مهندسی آب (PDF) - 37.9 KB علوم و مهندسی آب (PDF)
6 سال قبل  

تعداد مشاهده 12954


  نظرات


برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

     درحال بارگذاری