مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات


مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات

هدف و ماهیت:

جهان در آستانه تحولی ژرف و در کار پا نهادن به عصری تازه است و نقش محوری وسایل ارتباط جمعی در این تحوّل مداوم و روز افزون انکار ناپذیر است.

برقراری ارتباط با عامه مردم و گردآوری و تدوین اطلاعات درست و انتقال صحیح این اطلاعات به مردم از مهمترین وظایف وسایل ارتباط جمعی است. اما بدون تردید در دنیای پرهیاهو و پر رمز و راز کنونی، دنیایی که در آن، در حوزه فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات هر روز شاهد تحولی جدید هستیم؛ تأمین نیازهای اطلاعاتی مخاطبان وسایل ارتباط جمعی ـ به ویژه رسانه‌های جدید ـ بدون آن که گردانندگان این وسایل علم و تجربه کافی و مناسب داشته باشند، غیر ممکن است. رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات بنا بر همین ضرورت ایجاد شده است. در این دوره با استفاده از دروس گوناگون علوم انسانی از جمله :

ادبیات، علوم اجتماعی، علوم سیاسی و علوم اقتصادی، دانشجویان اطلاعات لازم را برای حضور فعال در جامعه جهانی اطلاعاتی و کار با رسانه‌های جدید به دست می‌آورند و در نهایت می‌توانند حوزه‌های مختلف ارتباطی به ویژه فناوری‌های نوین را بخوبی بشناسند

توانایی مورد نیاز و قابل توصیه:

با توجه به ماهیت میان رشته‌ای مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، دانشجوی این رشته باید به مباحث بسیاری از جمله علوم اجتماعی، علوم سیاسی، حقوق، علوم اقتصادی، ادبیات و کامپیوتر علاقه‌مند باشد و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد. همچنین باید همچون یک روزنامه‌نگار از ذوق نویسندگی، کنجکاوی، صبر و حوصله زیاد برخوردار باشد.

آینده ی شغلی و بازارکار:
امروزه فناوری‌های ارتباطی در روابط اجتماعی داخلی و بین‌المللی نقش روز افزون و بسیار مهمی دارد در این میان فارغ‌التحصیلان مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات به دلیل آشنایی با مخاطب و علایق آن، ترکیب مخاطبان، فنون نشر، فرآیند تولید وب، فناوری‌های جدید چاپ الکترونی و چگونگی استفاده از نرم‌افزارهای رایانه‌ای نشر می‌توانند در رسانه‌های الکترونی مشغول به کار شوند.

 

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع دکتری وجود دارد.دروس اختصاصی رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات 

مبانی مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات

تاریخ ارتباطات در ایران، اصول اقتصاد در ارتباطات

سازمان‌های بین‌المللی ارتباطات

اصول مدیریت ارتباطات

مبانی سیاستگذاری و برنامه‌ریزی ارتباطی

شناخت مخاطبان

اصول نشر و آموزش الکترونی

       سنجش افکار عمومی

آشنایی با روش‌های کیفی پژوهش‌های ارتباطی

و.......


مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات (PDF)
دانلود مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات (PDF) - 37.9 KB مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات (PDF)
5 سال قبل  

تعداد مشاهده 56566


  نظرات


برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

     درحال بارگذاری