ایمنی صنعتی


ایمنی صنعتی

هدف و ماهیت:

آمار کشته شدگان و مجروحان مراکز صنعتی، تنها به موارد فوق محدود نمی شود و هر ساله در اقصا نقاط جهان شاهد حوادث غیر مترقبه زیادی هستیم که برخی از این حوادث باعث مرگ و برخی دیگر موجب از کار افتادگی موقت می شوند که ممکن است ماه ها دوام یابد.

حوادث ناشی از کار، سبب ناراحتی افراد بشر، زیان های اقتصادی و تخریب محیط زیست می شوند.

متاسفانه در کشور ما نیز هر ساله حوادث صنعتی بسیاری رخ می دهد که با خسارت های مالی و گاه جانی قابل توجهی روبرو ست. در واقع می توان گفت که حوادث صنعتی در ماهیت جوامع صنعتی است و با پیشرفت فناوری و افزایش کاربرد ماشین آلات در تولید، مخاطرات و احتمال بروز حوادث در این گونه محیط ها فزونی می گیرد و غالباً کارگران در معرض خطرات گوناگون قرار دارند.

در این میان، ایمنی صنعتی، علمی است که با پیشگیری از بروز حوادث در محیط کار به یاری انسان می شتابد و همواره در راستای حفاظت و حراست از نیروی کار و سرمایه گام بر می دارد.


اصولاً ایمنی صنعتی، رشته گسترده ای است و به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می شود که با به کارگرفتن آنها می توان نیروی انسانی و سرمایه را در برابر خطرات گوناگون در محیجهای صنعتی به گونه ای موثر و کارا نگهداری کرد، و به این وسیله، یک محیط کار بی خطر و سالم برای افزایش کارایی کارکنان به وجود آورد.


توانایی مورد نیاز و قابل توصیه:

دانشجوی ایمنی صنعتی باید در دروس ریاضی و فیزیک، قدرت تحلیل و درک بالایی داشته باشد؛ بخصوص در آمار و احتمالات توانمند باشد. همچنین لازم است که دانشجوی این رشته، از خلاقیت و نوآوری برخوردار باشد و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد.

آینده ی شغلی و بازارکار:

با گسترش رو به رشد صنایع در کشور و ارتباط تنگاتنگ ارتقای کیفیت تولید با ایمنی صنعتی و اهمیت جلوگیری از عملکردهای غیرقانونی واحدهای کاری، می توان به اهمیت و ضرورت حضور فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار پی برد.

در کل، اکثر مراکز صنعتی مانند ذوب آهن، آلومینیوم سازی، پتروشیمی، صنایع خودروسازی، هواپیمایی، راه آهن، مترو و هر مرکز فعالیت اقتصادی (خصوصی یا دولتی) می تواند به نوعی بازار کار این رشته محسوب شود.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

در حال حاضر امکان ادامه تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.دروس اختصاصی رشته ایمنی صنعتی    

ایمنی در برق

اعلام و اطفا حریق

دیگ ها و ظروف تحت فشار

عوامل شیمیایی محیط کار

حفاظت صنعتی

مهندسی احتراق

گاز رسانی

ایمنی بالابر

ایمنی در ساختمان و معدن

حقوق کار و تامین اجتماعی

سم شناسی صنعتی

عوامل فیزیکی محیط کار

اصول بهداشت محیط

و......


ایمنی صنعتی (PDF) ایمنی صنعتی (PDF)
دانلود ایمنی صنعتی (PDF) - 38.2 KB ایمنی صنعتی (PDF)
5 سال قبل  

تعداد مشاهده 24804


  نظرات


برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

     درحال بارگذاری