ایمنی صنعتی


ایمنی صنعتی

هدف و ماهیت:

آمار کشته شدگان و مجروحان مراکز صنعتی، تنها به موارد فوق محدود نمی شود و هر ساله در اقصا نقاط جهان شاهد حوادث غیر مترقبه زیادی هستیم که برخی از این حوادث باعث مرگ و برخی دیگر موجب از کار افتادگی موقت می شوند که ممکن است ماه ها دوام یابد.

حوادث ناشی از کار، سبب ناراحتی افراد بشر، زیان های اقتصادی و تخریب محیط زیست می شوند.

متاسفانه در کشور ما نیز هر ساله حوادث صنعتی بسیاری رخ می دهد که با خسارت های مالی و گاه جانی قابل توجهی روبرو ست. در واقع می توان گفت که حوادث صنعتی در ماهیت جوامع صنعتی است و با پیشرفت فناوری و افزایش کاربرد ماشین آلات در تولید، مخاطرات و احتمال بروز حوادث در این گونه محیط ها فزونی می گیرد و غالباً کارگران در معرض خطرات گوناگون قرار دارند.

در این میان، ایمنی صنعتی، علمی است که با پیشگیری از بروز حوادث در محیط کار به یاری انسان می شتابد و همواره در راستای حفاظت و حراست از نیروی کار و سرمایه گام بر می دارد.


اصولاً ایمنی صنعتی، رشته گسترده ای است و به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می شود که با به کارگرفتن آنها می توان نیروی انسانی و سرمایه را در برابر خطرات گوناگون در محیجهای صنعتی به گونه ای موثر و کارا نگهداری کرد، و به این وسیله، یک محیط کار بی خطر و سالم برای افزایش کارایی کارکنان به وجود آورد.


توانایی مورد نیاز و قابل توصیه:

دانشجوی ایمنی صنعتی باید در دروس ریاضی و فیزیک، قدرت تحلیل و درک بالایی داشته باشد؛ بخصوص در آمار و احتمالات توانمند باشد. همچنین لازم است که دانشجوی این رشته، از خلاقیت و نوآوری برخوردار باشد و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی داشته باشد.

آینده ی شغلی و بازارکار:

با گسترش رو به رشد صنایع در کشور و ارتباط تنگاتنگ ارتقای کیفیت تولید با ایمنی صنعتی و اهمیت جلوگیری از عملکردهای غیرقانونی واحدهای کاری، می توان به اهمیت و ضرورت حضور فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار پی برد.

در کل، اکثر مراکز صنعتی مانند ذوب آهن، آلومینیوم سازی، پتروشیمی، صنایع خودروسازی، هواپیمایی، راه آهن، مترو و هر مرکز فعالیت اقتصادی (خصوصی یا دولتی) می تواند به نوعی بازار کار این رشته محسوب شود.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

در حال حاضر امکان ادامه تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.دروس اختصاصی رشته ایمنی صنعتی    

ایمنی در برق

اعلام و اطفا حریق

دیگ ها و ظروف تحت فشار

عوامل شیمیایی محیط کار

حفاظت صنعتی

مهندسی احتراق

گاز رسانی

ایمنی بالابر

ایمنی در ساختمان و معدن

حقوق کار و تامین اجتماعی

سم شناسی صنعتی

عوامل فیزیکی محیط کار

اصول بهداشت محیط

و......


ایمنی صنعتی (PDF) ایمنی صنعتی (PDF)
دانلود 38.2 KB ایمنی صنعتی (PDF)
یک سال قبل  

تعداد مشاهده 17964


  نظرات


برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

     درحال بارگذاری