مشاوره های هوشمند انفرادی (اینترنتی) در آزمون های سال تحصیلی 97-96 - ویژه داوطلبان آزمون سراسری 97


مشاوره های هوشمند انفرادی (اینترنتی) در آزمون های سال تحصیلی 97-96 - ویژه داوطلبان آزمون سراسری 97

پس از برگزاری آزمون نتایج آن در قالب یک کارنامه در اختیار دانش‌آموز قرار می‌گیرد. این کارنامه می‌تواند به ارزیابی وضعیت داوطلب کمک کند، اما مطلع شدن از درصد، تراز و و رتبه به تنهایی کمک بزرگی نخواهد بود. به همین منظور گزینه‌دو پس از هر آزمون خدمات مشاوره‌ای شخصی‌سازی شدۀ انفرادی را تحت عنوان مشاورۀ هوشمند آزمون به صورت اینترنتی به داوطلبان ارائه می‌دهد.

   تحلیل آزمون

مهم‌ترین فعالیت آموزشی برای هر دانش‌آموز و داوطلب پس از برگزاری آزمون و دریافت نتایج آن، انجام فرآیند تحلیل آزمون است. در این فرآیند او باید ابتدا وضعیت پاسخ‌گویی خود به پرسش‌ها را مشخص کند، سپس موضوع و محتوای هر پرسش را بر اساس متن کتاب درسی تعیین نماید، آن‌گاه به تحلیل و تبیین اقدامات خویش بپردازد و متناسب با شرایط و وضعیت پاسخ‌گویی به هر پرسش در مورد اقداماتی که باید برای یادگیری و تسلط به موضوع انجام دهد تصمیم‌گیری نماید.
روشن است که انجام تمام این فرآیند وقت‌گیر و طاقت‌فرساست. درست به‌دلیل همین طولانی بودن انجام فرآیند تحلیل آزمون، اغلب دانش‌آموزان و داوطلبان نسبت به انجام آن کوتاهی می‌کنند. مؤسسۀ‌ آموزشی فرهنگی گزینه‌دو برای تسهیل این فرآیند و ترغیب بیش‌تر دانش‌آموزان و داوطلبان اقدام به طراحی و تولید مشاوره تحلیل آزمون نموده است.
در این خدمت وضعیت پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و نیز موضوع و محتوای پرسش دقیقاً مشخص شده است. همچنین بخش ثبت دلیل نحوۀ پاسخ‌گویی به‌گونه‌ای طراحی شده است که شرکت‌کننده بتواند صرفاً با علامت‌گذاری، آمادۀ تصمیم‌گیری در مورد رفتار مطالعاتی خود باشد.
به این ترتیب فرآیند پیچیدۀ تحلیل آزمون ساده‌سازی شده و دانش‌آموز و داوطلب فرصت مطلوب‌تری برای پرداختن به اصل فعالیت مطالعاتی خود خواهد داشت.
همچنین داوطلبان می توانند با پر کردن جدول های این مشاوره بر روی پنل خود در وب سایت گزینه دو ، در آینده به مشاوره  های هوشمند ویژه ای دست یابند. در عین حال فایل pdf سوالات غلط و نزده داوطلب در هر آزمون نیز در همین بخش قابل دریافت خواهد بود.

   تحلیل یادگیری

بسیاری از داوطلبان در طول آزمون‌های آزمایشی در مباحث ثابتی قوت یا ضعف دارند؛ برای مثال به‌طور معمول سؤالات یک یا چند مبحث درسی خاص را پاسخ غلط می‌دهند. نکته اینجاست که به‌دلیل تکرار این مسئله در بلندمدت بسیاری از داوطلبان متوجه نقطه ضعف یا قوت نمی‌شوند و تنها به نتیجۀ کلی درس توجه می‌کنند، اما اگر داوطلب بداند دقیقاً در کدام مبحث درسی مشکل دارد می‌تواند با تصمیم‌گیری صحیح، برنامه‌ریزی مطالعاتی خود را به‌نحوی تنظیم نماید که یادگیری‌اش در مباحث مورد نیاز بهبود یابد. مشاورۀ تحلیل یادگیری گزینه‌دو با بررسی عملکرد داوطلب در هر مبحث جزئی درسی در طول آزمون‌ها از ابتدا تا کنون گزارشی از وضعیت آموخته‌های او و نقاط قوت و ضعفش ارائه ‌می‌دهد و مشخص ‌می‌کند که داوطلب در چه موضوعات و مباحثی نیاز به کار بیشتر دارد.

   تخمین نمره و رتبه در آزمون سراسری

سنجش جایگاه شرکت‌کنندگان در آزمون در بین سایر رقبا که از آن به جامعۀ آماری یاد می‌شود همواره مورد نظر داوطلبان، دانش‌آموزان، کارشناسان و اولیا بوده و هست، اما این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که  جامعۀ آماری هیچ آزمونی به گستردگی و تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری نیست.
مؤسسۀ آموزشی فرهنگی گزینه‌دو همه‌ساله با بهره‌گیری از نتایج نهایی آزمون سراسری سال گذشته و با استفاده از نتایج خام آزمونی داوطلبان اقدام به تخمین رتبه و نمره در آزمون سراسری می‌نماید، به این معنی که به داوطلب گفته می‌شود: اگر سال گذشته در آزمون سراسری حضور داشتی و چنین درصد و ترازی را (که در آزمون کسب کرده‌ای) کسب می‌کردی، می‌توانستی نمره‌ی کل ..... و محدوده‌ رتبۀ ..... را به‌دست ‌آوری.  
همچنین داوطلب می تواند با مراجعه به سایت گزینه دو و از طریق پنل کاربری اش به این مشاوره در سطوح بالاتری دسترسی داشته باشند به این مفهوم که دروسی که بیشترین اولویت را در ارتقای رتبه داوطلب دارد برای او نمایش داده می شود و می تواند با انتخاب دروس مورد نظر خود و نیز بازۀ دلخواهش برای پیشرفت ، ساده ترین پیشنهاد را برای ارتقای رتبه دریافت نماید. به این ترتیب داوطلب می تواند مطالعۀ خود را به بهترین نحو مدیریت نماید.

   رشته های قبولی

تعیین نقطۀ قبولی همواره از سوی دانش‌آموزان و داوطلبان به‌دلیل جذابیت‌های ایجادکنندۀ انگیزه مورد تأکید و پرسش است.
در مشاورۀ رشته‌های قبولی گزینه دو دقیقاً به شرکت‌کنندۀ در آزمون گفته می‌شود که: در آزمون سراسری سال قبل، با شرایطی که تو اکنون در آن به‌سر می بری، حداقل یک نفر در رشتۀ .......... ، شهر .......... ، دانشگاه .......... پذیرفته شده است. طبیعی است که با این اطلاعات داوطلب یا دانش‌آموز شرکت‌کننده در آزمون می‌تواند فاصلۀ خویش را با ایده‌آل‌ها و اهدافی که برای خود ترسیم کرده است ارزیابی نماید.
در مشاورۀ رشته های قبولی ، داوطلب می تواند با انتخاب رشته ، شهر و حتی دانشگاه مورد علاقۀ خود در نسخه وب سایت ، لیست رشته - محل های دلخواهش که در آنها احتمال قبولی بالاتری دارد را دریافت نماید.

   روند تحصیلی

برای هر داوطلب و دانش‌آموز شرکت‌کننده در آزمون اهمیت دارد بداند پس از هر آزمون نسبت به وضعیت گذشتۀ خود چه تغییراتی پیدا کرده است. طراحی مشاوره روند تحصیلی با این هدف انجام شده است که هر دانش‌آموز یا داوطلب مسیر پیشرفت و افت خود را در مراحل مختلف آزمونی رصد کند و نیز مسیر حرکت سایر شرکت‌کنندگان را از طریق مقایسۀ میانگین آزمون و نیز میانگین نفرات برتر پیگیری نماید. همچنین در نسخه ای از این مشاوره که بر روی وب سایت گزینه دو قابل دسترسی است ، داوطلب می تواند جامعۀ آماری مورد نظر خود را برای مقایسه با روند تحصیلی اش انتخاب نماید.

   مشاوره آموزشی

تحلیل وضعیت آزمونی هر داوطلب و دانش‌آموز مستلزم اشراف کلی بر تمام دروس، محتوای آزمون، وضعیت سایر شرکت‌کنندگان و نیز نحوۀ پاسخ‌گویی به پرسش‌های آزمون است. اگرچه ممکن است برخی از شرکت‌کنندگان با مراجعۀ حضوری به مشاوران بتوانند به چنین تحلیلی دست پیدا کنند، اما از طرفی عدم اشراف کامل و دقیق مشاور به تمام ابعاد آزمونی مورد نیاز و از سویی دیگر عدم امکان مراجعۀ حضوری برای همگان سبب شده است تا مؤسسه آموزشی فرهنگی گزینه‌دو اقدام به تولید مشاورۀ آموزشی نماید.
در این مشاوره وضعیت هر داوطلب و دانش‌آموز از ابعاد مختلف فردی و مقایسه‌ای مورد تحلیل، قرار می‌گیرد. در خدمت مشاورۀ آموزشی متناسب با وضعیت و شرایط داوطلب و دانش‌آموز راهکارها و راهبردهایی به وی پیشنهاد می‌شود. استفادۀ از این پیشنهادات کمک خواهد کرد تا د‌انش‌آموز، در آزمون‌های بعدی شاهد رشد و پیشرفت بالاتر و بهتری باشد.

   زیردرس

معمولاً کارنامه‏ در بهترین حالت اطلاعات عددی مربوط به درصدها و نحوۀ پاسخ‌گویی داوطلب به سؤالات هر درس را نمایش می‏دهد، اما از آنجا که هر درس ممکن است شامل مباحث متنوعی از چندین کتاب درسی باشد، نمرۀ کسب شده توسط داوطلب در یک درس مشخص‏ کنندۀ تسلط او بر هر یک از کتاب‏ های درسی مربوطه نمی‏ باشد. این مسئله به این معناست که فرد برای برنامه‏ ریزی مطالعاتی خود تحلیل دقیقی از اولویت‏ بندی کتاب‏ های درسی‏ اش ندارد.
برای مثال ممکن است داوطلبی که نمرۀ متوسطی در یک درس آورده، در یکی از زیر‏درس‏ های مربوط به آن درس، نمرۀ ضعیف و در زیردرس دیگر، نمرۀ خوبی کسب کرده باشد.
مؤسسۀ گزینه‌دو برای برطرف نمودن مشکلات فوق و کمک به داوطلب در تشخیص دقیق نقاط قوت و ضعف خویش، مشاورۀ زیردرس‌ها را ارائه کرده است.
این خدمت مشاوره‌ای بر اساس مباحث هر یک از سؤالات آزمون، نمرۀ تراز و سطح علمی داوطلب در هر کتاب درسی را مشخص می‏ کند. به این ترتیب داوطلب دقیقاً می‏داند بر کدام کتاب ‏ها تسلط بیشتری دارد و باید به مطالعه کدام کتاب ‏ها زمان بیشتری  اختصاص دهد.

   نرم افزار مشاوره هوشمند ارتقای رتبه

گزینه‌دو به داوطلبان خود مشاورۀ هوشمند ارتقای رتبه ارائه می‌دهد. هدف اصلی این نرم افزار، ارائۀ مشاوره برای بهترین روش ارتقای رتبه به داوطلبان آزمون سراسری است.
در این نرم افزار، پس از اینکه داوطلب در پنل تخمین رتبه، از رتبۀ احتمالی خود مطلع شد، این امکان را دارد که با تعیین درس‌های قابل ارتقا از نظر خودش و نیز اعلام مقدار تغییر رتبۀ مورد نظرش، پیشنهادی از سیستم دریافت نماید که طبق آن برای رسیدن به این هدف، نزدیک‌ترین مسیر چیست و با چه روشی با کمترین تغییر در درصد‌هایش، رتبه‌اش به عدد مورد نظر خواهد رسید. به عبارت دیگر، به داوطلب اعلام می‌شود که با افزایش چند درصدی چه درس‌هایی به این هدف می‌رسد.

 

 

 

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶  

تعداد مشاهده 37639

مطالب مرتبط