شیمی کاربردی


شیمی کاربردی

 • تعریف : رشته ي شيمي عمدتا به بررسي ساختارهاي ماده و چگونگي ترکيب شدن مواد در طبيعت و همچنين به دنبال پيداکردن فرايند هاي بهينه براي انجام واکنش هاي مختلف است. در اين رشته به بررسي و مطالعه اجمالي ترکيب‌ها، ساختار و ويژگي ماده و نيز کنترل آزمايشگاهي فرايند هاي شيميايي و موضوعات مرتبط با آن مي‌پردازد. هدف اين رشته تربيت افرادي است که با توجه به تجزيه و تحليل هاي محيط و تعريف پروژه هاي آزمايشگاهي به بهينه کردن فرايند هاي شيميايي و نيز به بررسي ساختار هاي مواد بپردازند. هدف اين گرايش ارتباط بين شيمي محض و کاربرد هاي آن در صنعت است. البته تفاوت تعداد دروس بين محض و کاربردي، 4 و 6 درس است و در مجموع 30-40 درس دارند (130واحد). واحدهاي تئوري و عملي هر دو تقريبا برابرند و تفاوت در ارائه پايان نامه و موضوع آن است.
   
 • توانایی : در اين رشته با رياضي و فيزيک نيز سروکار داريم. بنابراين بايد با درس هايي از جنس رياضي و فيزيک نيز ارتباطي خوب و توانايي معمولي داشته باشيم. بدليل تحقيقاتي بودن نوع رشته بايد فردي صبور، با پشتکار و داراي روحيه جنگنده باشيم و همچنين توجه کنيم که بسياري از پروژه هاي اين رشته، آزمايشگاهي اند. پس بايد به کار در آزمايشگاه نيز علاقه مند بود.
   
 • برخی دروس تخصصی : شیمی آلی ، شیمی تجزیه ، شیمی معدنی ، شیمی فیزیک ، مبانی کوانتوم
   
 • گرایش‌ها (در مقطع کارشناسی) : در مقطع کارشناسي گرايشي ندارد.
   
 • گرایش‌ها (در مقطع کارشناسی ارشد) : شيمي در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي «شيمي آلي» ، «شيمي معدني» ، «شيمي تجزيه» ، «شيمي فيزيک» ، «شيمي پليمر» ، «نانو شيمي»، «شيمي کاربردي» ، «آموزش شيمي» ، «شيمي دريا» ، «شيمي دارويي» ، «شيمي پيشرانه» ، «شيمي فناوري اسانس» و ... مي باشد.
   
 • گرایش‌ها (در مقطع دکترا) : اين رشته در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل مي باشد.
   
 • موقعیت شغلی : بازار کار اين رشته به نوع گرايش انتخاب شده در مقطع ارشد بستگي دارد.     به طور معمول اگر فردي در بخش محض شروع به کار کند، آينده او کار هاي تحقيقاتي-تدريسي خوهد شد. بنابراين بايد شغل آموزش را دوست داشته باشد. به طور کلي، آينده شغلي اين رشته بدليل نوپا بودن آن در گرايش ها، بستگي دارد.  همچنین دارندگان لیسانس شیمی می توانند در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت معروف به ارشد پزشکی نیز شرکت نمایند. سه رشته مناسب در این زمینه، رشته های بیوشیمی بالینی، سم شناسی پزشکی و شیمی دارویی می‌باشد.
۲۹ خرداد ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 66077

مطالب مرتبط