زبان اردو


زبان اردو

رشد روز افزون ارتباطات سیاسی و فرهنگی میان کشورها و ضرورت ارتباط با کشورهای همسایه و آسیایی، بیانگر ضرورت رشته زبان اردو در دوره کارشناسی است. این رشته به تربیت افرادی همت می‌گمارد که با فرا گرفتن مهارت‌های چهارگانه درک مطلب، خواندن، نوشتن و مکالمه زبان اردو بتوانند تخصص‌های لازم را به دست آورند.دانشجویان این رشته می‌توانند علاوه بر معرفی ادب و فرهنگ ایران به جوامع دیگر در رسانه‌های همگانی به نقد و بررسی و ارائه آثار نویسندگان اردو بپردازند.

آیا میدانید که حدود 600 میلیون نفر در جهان به زبان اردو سخن میگویند و مینویسند؟البته زبان اردو، تنها زبان رسمی کشور پاکستان است اما کمابیش درتمام کشورهای شبه قاره هند فهمیده میشود و به آن سخن میگویند و در حال حاضر هزاران جلد کتاب علومانسانی و هنر به زبان اردو وجود دارد که ایرانیان میتوانند به فارسی ترجمه کرده و از آنها بهره ببرند.از سوی دیگر کشور ما برای این که بتواند ارتباطی تنگاتنگ و نزدیک با کشور همکیش و همسایه خود، پاکستان داشته باشد، نیاز به مترجمانی متبحّر درزبان و ادبیات اردو دارد. از همین‌رو رشته زبان و ادبیات اردو به عنوان یک رشته تحصیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایران ارائه شده است.درس‌های این رشته در طول تحصیل :

زبان شناسی عمومی، زبان اردو مقدماتی، گفت و شنودهای مقدماتی، آشنایی با فرهنگ اردو، زبان اردو پیشرفته، گفت و شنود پیشرفته، خواندن متون ساده،‌ انشای ساده، خواندن متون پیشرفته، ساختمان دستوری زبان اردو، ترجمه متون ساده، نامه‌نگاری، خواندن متون مطبوعاتی، ادبیات معاصر، آشنایی و تحقیق در متون ادبی قدیم، آشنایی با مقالات انتقادی، نمایشنامه، انواع شعر اردو، سیری در ادبیات اردو، ادبیات تطبیقی ایران و اردو  ، سخنرانی و یادداشت‌برداری، ترجمه متون پیشرفته ، زبانشناسی اردو، مقاله‌نویسی، اساطیر اردو، زبان انگلیسی.

نکات تکمیلی

زبان اردو زبان کشورهاي همسايه ما پاکستان و هندوستان است و بيش از يک ميليارد متکلم در جهان دارد که بعد از زبان انگليسي و چيني از نظر تعداد متکلمين در جهان داراي رتبه سوم مي‌باشد.
با توجه به اشتراکات فراوان فرهنگي، تاريخي، سياسي و اجتماعي بين دو کشور ايران و پاکستان، ضرورت داشت که کرسي زبان و ادبيات اردو در دانشگاه‌هاي ايران ايجاد گردد.
اگرچه سابقه تدريس زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه‌هاي کشور پاکستان به بيش از دويست سال مي‌رسد که در مقابل آن گسترش، ايجاد و راه‌اندازي رشته زبان و ادبيات اردو در دانشگاه‌هاي ديگر ايران نيز در دست بررسي است.

همه ساله دانشجويان ممتاز گروه در مقطع کارشناسي از طرف گروه براي تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد و دکترا به وزارت علوم کشور پاکستان معرفي مي‌گردند که اين روند نيز ادامه دارد.
 

                

۱۹ دی ۱۳۹۱  

تعداد مشاهده 2511

  نظرات


برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید

     درحال بارگذاری

    مطالب مرتبط