مهندسی فضای سبز


مهندسی فضای سبز

•    تعریف : هدف از اين رشته تربيت متخصصاني ست که در زمينه ي طراحي و برنامه ريزي و توسعه و بهبود فضاي سبز فعاليت نمايند. مهندسي فضاي سبز ميان رشته‌اي است که برگرفته از مهندسي معماري، مهندسي باغباني و مهندسي عمران مي‌باشد که البته قسمت اعظم اين رشته را باغباني زينتي تشکيل مي‌دهد. اين رشته به معماري منظر بسيار نزديک بوده و از آن با عنوان مهندسي طراحي منظر نيز ياد مي‌شود.
فارغ التحصيلان اين رشته بايد بتوانند در جهت بهبود محيط زيست بويژه در شهرها و برنامه ريزي در استفاده صحيح و بيشتر از منابع طبيعي مانند رودخانه ها ، بيشه زارها ، و کوهپايه ها موثر باشند.

•    توانایی : دانشجوي اين رشته بايد هم به علم کشاورزي و هم هنر طراحي و معماري مسلط و علاقه مند باشد و همچنين بايد به علم کشاورزي اعم از خاک شناسي ، هواشناسي ، چمن کاري و...آشنايي داشته باشد.
از سوي ديگر دانشجوي اين رشته بايد فردي با ذوق و هنرمند، و به طراحي و نقشه کشي علاقه مند باشد تا بتواند در طراحي فضاهاي شهري و محوطه هاي ويژه مثل محوطه هاي صنعتي ، دانشگاهي ، شهرک هاي مسکوني و اتوبان ها به ياري ذوق و هنر خويش طرح هايي مناسب و زيبا ارائه دهد .

•    برخی دروس تخصصی : کاربرد کامپيوتر در فضاي سبز ، طراحي پارک هاي ويژه ، تاريخ معماري و فضاي سبز ، بيان تصويري ، اصول طراحی

•    گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : اين رشته در کارشناسي گرايشي ندارد.

•    گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : مهندسی طراحی محیط زیست-معماری منظر-طراحی شهری-برنامه ریزی  شهری

•    گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : امکان ادامه تحصيل در مقطع دکتري وجود دارد.

•    موقعیت شغلی :

امکان فعاليت در:
الف) سازمان‌ پارک‌ها و فضاي‌ سبز شهرداري‌ها
ب) طراح‌، مدير، ناظر و مجري‌ فضاي‌ سبز موسسات‌ دولتي‌ و خصوصي‌ و محوطه‌هاي‌ اداري‌ و مسکوني‌
ج) مربي‌ هنرستان‌هاي‌ کشاورزي‌
د) مجري‌ امور تحقيقات‌ وزارت‌ کشور، وزارت‌ جهاد کشاورزي‌ و وزارت‌ مسکن‌ و شهرسازي
 

۱۴ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 14285

مطالب مرتبط