دندان پزشکی


دندان پزشکی

•    تعریف : يک دکتر دندانپزشک، به تشخيص و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان مي‌پردازد؛ به همين دليل گاهي اساتيد اين رشته، به‌جاي دندانپزشکي، اصطلاح: «دهان‌پزشکي» را به‌کار مي‌برند.
در دندانپزشکي، علاوه بر ساخت دندان جديد (پروتز)، به شناخت بيماري‌هاي دهان و دندان و لثه و انواع جرّاحي‌هاي دنداني و لثه‌اي، اصول به کارگیری ابزار و تجهیزات پزشکی ، اجزای فک وصورت پي مي‌بريم.
دندانپزشکي شامل دو دوره علوم پايه (2 سال ) و کارآموزي (4 سال ) مي باشد.
پس از اتمام تحصيلات، بايد براي «طرح عمومي» نام نويسي کرده و به نوبت به شهرهايي که نياز به خدمات درماني دندانپزشکي دارد، اعزام شوند. دوره‌ي طرح، 18 ماه است.

•    توانایی : دندان پزشکي يک رشته  Art & scienceمي باشد به همين دليل خلاقيت و مهارت در کار دست و همچنين برخورداري از خلاقيت و ديد هنري ، تسلط بر علوم پايه و زبان انگليسي، توانايي ايجاد تمرکز و کنترل ذهن از شرايط لازم براي ورود به اين رشته است.همچنین برخورداری از آمادگی روحی، بدنی وسلامت جسمی برای فعالیت در حیطه دندان پزشکی ضروری است.

•    برخی دروس تخصصی : آناتومی ، جراحی فک و صورت ، بیماری‌های دهان و دندان ، بافت شناسی ، آسیب شناسی فک و دندان

•    گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : اين رشته در مقطع کارشناسي فاقد گرايش است.

•    گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : اين رشته در مقطع کارشناسي ارشد فاقد گرايش است.

•    گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : امکان ادامه‌ي تحصيل فوق دکترا، در رشته‌هاي مختلف دندان‌پزشکي در کشور ما وجود دارد. برخي از انواع تخصّص‌هاي اين رشته عبارتند از:
پاتولوژی فک و دهان و صورت (آسیب شناسی)
رادیولوژی فک و دهان و صورت
جراحی فک و دهان و صورت
ارتودنتیکس (متخصص ارتودنسی)
دندانپزشکی کودکان
پریودنتیکس (تخصص بیماریهای لثه و بافتهای نگه دارنده دندان)
پرستودنتیکس (تخصص پروتزهای دندانی)
دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
تشخیص و بیماریهای دهان

•    موقعیت شغلی : کار در بخش دولتي مثل بيمارستان ها ، درمانگاه ها و مراکز بهداشتي و درماني و کار در بخش خصوصي مراکز خصوصي و مطب شخصي
تذکر : اگرچه اهميت رشته دندان‌پزشکي در شهرهاي بزرگ و متوسط تا حدود زيادي روشن است، اما متاسفانه هنوز اين رشته نتوانسته است ارزش والاي خود را در شهرهاي کوچک و روستاها، آن‌چنان که بايد نشان دهد.

 

دندان پزشکی (PDF) دندان پزشکی (PDF) دندان پزشکی (PDF) دندان پزشکی (PDF) دندان پزشکی (PDF) دندان پزشکی (PDF) دندان پزشکی (PDF)
دندان پزشکی (PDF) 434 KB
۱۴ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 68710

مطالب مرتبط