بینایی سنجی


بینایی سنجی

 • تعریف : بينايي سنجي يا اپتومتريست وظيفه ي نگهداري و حفظ سلامت عضو مهم چشم را بر عهده دارد. دو رشته‌ چشم‌ پزشكي‌ و بينايي‌ سنجي‌ در كنار هم‌ قرار دارند اين‌ دو رشته‌ در بعضي‌ از مواقع‌ از هم‌ مجزا هستند. مثلاً تعيين‌ نمره‌ عينك‌ يا تصحيح‌ اختلالات‌ ديد در تخصص‌ اپتومتريست‌ است‌ و چشم‌ پزشكان‌ در زمينه‌ بيماريهاي‌ چشم‌ بخصوص‌ جراحي‌ متبحر هستند. یک متخصص بینایی سنجی قادر است به تشخیص عیوب انکساری(نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم ) ، تنبلی چشم و سایر مشکلات و نارسایی های بیماری های ناحیه چشم و ... پرداخته و از طریق تجویز وسایل کمک بینایی نظیر عینک، لنزهای تماسی و انجام یک سری تمرینات و ورزش های چشمی به درمان و یا تصحیح این اختلالات مبادرت نماید .
   
 • توانایی : يک اپتومتريست بايد با آخرين پيشرفت هاي علمي (روش ها، ابزارها و تجهيزات) در بينايي سنجي آشنايي داشته و در صورت امکان از آنها استفاده کند. علاوه بر اين بايد تمرکز کافي داشته و از چشمها و دستهاي سالم برخوردار باشد چرا که تعيين نمره عينک يکي ازسخت ترين کارها در علوم بينايي است.

           اين رشته نيازمند تسلط بر درس فيزيک به ويژه فيزيک نور در دوره ي دبيرستان است.

           همچنین افراد متخصص در این رشته لازم است از توانایی برقراری ارتباط خوب با کودکان ، سالمندان و افراد نیمه بینا برخوردار باشند تا بتوانند از عهده خدمت رسانی به ایشان برآیند .

 • برخی دروس تخصصی : داروشناسی ، تشریح بافت چشم ، فیزیک نور ، فیزیولوژی اعصاب ، آسیب شناسی چشم
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : اين رشته در کارشناسي گرايش ندارد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : این رشته در کارشناسی ارشد دارای گرایش های ناهنجاريهاي‌ ديد دو چشمي‌ و تمرينات‌ اپتومتريك‌، وسايل‌ كمك‌ بينايي‌ و تجويز لنزهاي‌ نامرئي‌ است.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : امکان ادامه تحصيل تا مقطع دکتري وجود دارد.

           همچنین امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های آناتومی و علوم تشریح ، فیزیولوژی، زیست فناوری پزشکی،نانو تکنولوژی پزشکی، فیزیک پزشکی، مهندسی پزشکی، فناوری اطلاعات سلامت،رفاه اجتماعی،
           کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی وجود دارد .

 • موقعیت شغلی :

           امکان فعاليت در :

           الف) مشاوره‌ در مورد بهداشت‌ چشم‌ و مشكلات‌ بينايي‌ در سازمانهاي‌ مختلف‌

           ب) فعاليت‌ در بيمارستانها و درمانگاهها

           ج) تأسيس‌ موسسه‌ ساخت‌ و فروش‌ عينك

           د) پژوهشگاه های تخصصی چشم پزشکی

بینایی سنجی (PDF) بینایی سنجی (PDF) بینایی سنجی (PDF) بینایی سنجی (PDF) بینایی سنجی (PDF) بینایی سنجی (PDF) بینایی سنجی (PDF)
بینایی سنجی (PDF) 303 KB
۱۴ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 44031

مطالب مرتبط