مهندس برق


مهندس برق

 • تعریف : رشته برق در آغاز با مكانيك همراه بود و الكترو مكانيك خوانده مي شد، اما با رشد و پيشرفت چشمگير اين رشته، رشته برق راه خود را از مكانيك جدا كرد و به عنوان يك رشته مستقل مطرح گرديد. هدف اين رشته مطالعه و بررسي کاربردهاي مرتبط با الکتريسيته، الکترومغناطيس و الکترونيک مي‌پردازد. مي‌توان مهندسي برق را به دو قسمت عمده تقسيم کرد: بررسي و طراحي سيستم‌هاي انتقال و تبديل انرژي الکتريکي ؛ و يا بررسي و طراحي سيستم‌هاي الکترونيکي براي پردازش و انتقال اطلاعات، نظير رايانه‌ها، سامانه‌هاي مخابراتي و غيره. به بيان ديگر، در اين رشته  هدف تربیت افرادی است که ضمن آشنایی با مدار های الکتریکی ،تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها ، الکترومغناطیس و .... دانش و مهارت علمی وعملی لازم را در زمینه طراحی، ساخت، بهره برداری، مدیریت و هدایت سیستم های مربوطه کسب کنند.
   
 • توانایی : مهندسي برق نيز مانند ساير رشته هاي مهندسي بر مفاهيم فيزيکي و اصول رياضيات استوار است پس هرچه دانشجوي رشته برق در اين مفاهيم درک قوي تري داشته باشد، موفق تر خواهد بود. در اين رشته بايد ذهني خلاق و تحليل گر داشت و به کار با وسايل برقي نيز علاقه مند بود. چون گاهي اوقات دانشجوياني وارد اين رشته مي شوند که در رياضي و فيزيک قوي مي باشند ولي در کار هاي عملي ضعيف اند.
   
 • برخی دروس تخصصی : مدارهای الکتریکی ، الکترونیک ، الکترومغناطیس ، تجزیه و تحلیل سیگنالها و سیستمها ، مدارهای منطقی ، ماشینهای الکتریکی
   
 • گرایش(در مقطع کارشناسی) : گرایش های این رشته در بدو ورود به مقطع کارشناسی در سال 95 حذف شده است .
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي الکترونيک، مخابرات، کنترل، قدرت ، مهندسي پزشکي و سیستم‌های دیجیتال مي باشد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل است.
   
 • موقعیت شغلی : امروزه در ايران با توسعه صنعت هاي کوچک و بزرگ در کشور، فرصت هاي شغلي فراواني براي مهندسين برق فراهم شده است. فارغ التحصیلان رشته برق متناسب با علاقه وتوانمندی هایی که کسب می کنند قادر خواهند بود به صورت وسیع در زمینه طراحی ، ساخت واجرای قطعات مدارهای الکتریکی در شرکت ها ، کارخانه ها و به طور کلی مراکزی که به صورت مستقیم ویا غیر مستقیم در زمینه امور مهندسی برق فعالیت دارند مشغول به کار شوند.
مهندس برق (PDF) مهندس برق (PDF) مهندس برق (PDF) مهندس برق (PDF) مهندس برق (PDF) مهندس برق (PDF) مهندس برق (PDF)
مهندس برق (PDF) 436 KB
۱۱ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 93636

مطالب مرتبط