مهندسی هوانوردی


مهندسی هوانوردی

 • تعریف : رشته مهندسي هوانوردي، رشته اي براي يادگيري علم پرواز است. در واقع مهندس اين رشته در مورد طراحي، توسعه، تحليل، ساخت، نگهداري، استفاده و عمليات ايمني آن و کنترل پرواز و تعميرات و ... مطالعه مي کند و توانايي لازم را در اين زمينه ها کسب مي کند. مهندسي هوانوردي از آن دسته مهندسي ها محسوب مي شود که در کشور نياز زيادي به نيروهاي تربيت شده آن وجود دارد.
   
 • توانایی : توانايي لازم در اين رشته با توجه به گرايش انتخاب شده بسيار متفاوت مي باشد. يک مسئول مراقبت پرواز بايد در هر شرايطي اطلاعات لازم را به خلبان ها بدهد و به آنها در مواقع خطر آرامش بدهد تا اينکه هواپيما به صورت ايمن بر زمين فرود آيد. همچنين يک مراقب پرواز بايد يه زبان انگليسي تسلط کامل داشته باشد تا بتواند با خلبانان (که همگي به انگليسي صحبت مي کنند) ارتباط برقرار نمايد. خلباني يک شغل بسيار مهم و به همين ميزان دوره آموزشي و گزينشي دشواري دارد. آمادگي يک داوطلب در سه مرحله سنجيده مي شود. او از نظر آمادگي بدني بايد در شرايط ايده آل قرار داشته باشد: حداکثر سن 20 سال تمام، حداقل قد 60 سانتي متر، داشتن وزني متعارف، داراي چشماني کاملا سالم (چشمان يک داوطلب در سه مرحله جداگانه بررسي و معاينه مي شود)، داراي قلب سالم و... . به صورت خلاصه مي‌توان اشاره نمود که يک داوطلب تا زماني که فرمان هواپيما را در دست خود بگيرد، بايد هفت خوان رستم را رد کرده باشد.
   
 • برخی دروس تخصصی : مراقبت هوانوردي و طرح پرواز ، اصول مهندسی برق ، مباني مديريت و هواشناسي عمومي ، اصول رادار و مخابرات
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : در مقطع کارشناسي گرايشي ندارد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : اين رشته داراي گرايش های خلبانی، مراقبت پرواز و ناوبری هوایی  مي باشد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : اين رشته در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل مي باشد.
   
 • موقعیت شغلی : فارغ التحصيلان اين رشته به غير از گرايش خلباني که مستقيماً از طريق دانشگاه جذب کار مي شوند، مي توانند در اير لاين ها و شرکت هاي هواپيمايي و يا کارگاه هاي فني در بخش خصوصي هم مشغول به کار شوند. همچنين آنها مي‌توانند دوره هاي کوتاهي را براي خدمات فرودگاه ببينند و در آينده نيز با گرفتن مجوز از هواپيمايي کشور، يک آژانس هواپيمايي تاسيس نمايند.
۱۱ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 27193

مطالب مرتبط