مهندسی مکانیک


مهندسی مکانیک

 • تعریف : رشته مکانيک بخشي از علم فيزيک است که با استفاده از مفاهيم پايه علم فيزيک و به تبع آن رياضي، به بررسي حرکت اجسام و نيرو هاي وارد بر آن مي پردازد و در تلاش است تا با توجه به نتايج بررسي هاي خود، در راه پيشرفت انسان در زمينه فن شناسي، گامي رو به جلو بردارد. اين رشته را شايد بتوان از نقطه نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامع ترين رشته مهندسي به شمار آورد. مهندسان مکانيک، اصول اساسي نيرو، انرژِي، حرکت و گرما را به کار برده و با دانش تخصصي خود، سيستم‌هاي مکانيکي و دستگاه‌ها و فرايندهاي گرمايي را طراحي کرده و گستره وسيعي از دستگاه‌ها، فراورده‌ها و فرايند ها را توليد مي‌کنند.
   
 • توانایی : دانشجوي مهندسي مکانيک بايد در دو درس رياضي و فيزيک قوي باشد چراکه اين رشته نيازمند فهم مفاهيمي مانند مکانيک، سينماتيک، ترموديناميک، دانش مواد، تحليل سازه ها و الکتريسيته است. وي همچنين بايد از هوش، استعداد و قدرت تجسمي خوبي برخوردار باشد.در نهایت لازم به ذکر است که دانش آموختگان مهندسی مکانیک باید همواره در تلاش باشند مهارت هایی مانند نرم افزار های کامپیوتری، رسم فنی ونقشه کشی، ماشین ابزار و ... را فرا گیرند.
   
 • برخی دروس تخصصی : دینامیک ، سیالات ، توربو ماشین ، استاتیک ، طراحی اجزا ، مقاومت مصالح
   
 • گرایش‌ها (در مقطع کارشناسی) : گرایش های این رشته در بدو ورود به مقطع کارشناسی در سال 95 حذف شده است .
   
 • گرایش‌ها (در مقطع کارشناسی ارشد) : در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي گرایش ساخت و تولید ،گرایش طراحی کاربردی،گرایش تبدیل انرژی،گرایش سیستم محرکه خودرو،گرایش طراحی سیستم های دینامیکی خودرو، گرایش سازه بدنه خودرو، مکاترونیک، مهندسی پزشکی- گرایش بیومکانیک، مهندسی تسلیحات- گرایش سلاح  و مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش طراحی دینامیک خودرو، مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش سازه و بدنه خودرو، مهندسی طراحی و ساخت خودروهای نظامی- گرایش نیروی محرکه خودرو می باشد.
   
 • گرایش‌ها (در مقطع دکترا) : اين رشته در مقطع دکترا هم قابل تحصيل است.
   
 • موقعیت شغلی : يک مهندس مکانيک در حال حاضر مي تواند در زمينه هاي مختلفي فعاليت کند که از جمله آن می توان صنایع خودرو سازی ، ذوب فلزات ، صنایع پتروشیمی ، پالایشگاه ها و ... را نام برد. فعاليت در رشته مهندسي مکانيک بسيار متنوع است و در نتيجه هم دانشجوي علاقه مند به کار هاي تئوريک مي تواند جذب اين رشته شود و در بخش هاي نظري فعاليت کند و هم دانشجوي خلاق و علاقه مند به طراحي و ساخت وسايل و دستگاه هاي مختلف مي تواند در اين رشته مشغول به کار شود.
مهندسی مکانیک (PDF) مهندسی مکانیک (PDF) مهندسی مکانیک (PDF) مهندسی مکانیک (PDF) مهندسی مکانیک (PDF) مهندسی مکانیک (PDF) مهندسی مکانیک (PDF)
مهندسی مکانیک (PDF) 296 KB
۱۱ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 90675

مطالب مرتبط