مهندسی دریا


مهندسی دریا

•    تعریف : ديگر ساخت و تعمير يک کشتي، يک فن نيست بلکه يک علم است و هدايت و حفظ چنين کشتي اي نيازمند اطلاعات علمي دقيق و بسياري مي باشد. کشتي هاي بزرگي که امروزه در دريا ها حرکت ميکنند، مديريت و هدايت آنان دانش بسياري مي طلبد. دانشي که نمي توان به تجربه و با گذر ايام فرا گرفت. بلكه نياز به تحصيلات كلاسيك و دانشگاهي دارد. نيازي كه منجر به تولد رشته مهندسي دريا شده است.

•    توانایی : دانشجويان مهندسي دريا در هرسه گرايش بايد در دروس رياضي وفيزيك قوي بوده و به زبان انگليسي مسلط باشند. چون بيشتر منابع درسي اين رشته به زبان انگليسي است. همچنين مهندسان كشتي و دريانوردي كه به سفرهاي دريايي خارج ازكشور مي‌روند بايد به زبان بين‌المللي مسلط باشند. يك مهندس دريا بايد علاقه‌مند به كار در محيط هاي دريايي و ساحلي باشد و درواقع عشق و علاقه در اين رشته حرف اول را مي‌زند. دانشجويان مهندسي كشتي و دريانوردي بايد از سلامت كافي برخوردارباشند و براي همين قبل از پذيرش نهايي در رشته‌هاي فوق از آنها آزمايشات پزشكي كامل به عمل مي‌آيد كه در اين ميان سلامت دانشجويان دريانوردي بطور دقيق سنجيده مي‌شود چون اين دسته از دانشجويان نبايد ناتواني‌هايي نظير كوررنگي نيز داشته باشند.

•    برخی دروس تخصصی : شناخت کشتی ، ترمودینامیک ، مبانی مهندسی برق ، ماشین دریایی ، معماری کشتی

•    گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : کشتی ، کشتی سازی ، دریانوردی

•    گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : مهندسي دريا در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي «سازه کشتي» ، «ساخت و توليد در صنايع دريايي» و «هيدرومکانيک کشتي» مي باشد.

•    گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : اين رشته در مقطع دکتري هم قابل تحصيل است.

•    موقعیت شغلی : مهندس كشتي‌ساز مي‌تواند در سازمان بنادر و كشتيراني وظيفه ساخت سكوهاي شناور را بر عهده گرفته و يا به عنوان مهندس ناظر بر حسن اجراي طرحهاي اجرايي نظارت بكند و بالاخره در صنايع دريايي به كارهاي تحقيقاتي بپردازد. چرا كه در اين رشته عرصه فعاليت‌هاي تحقيقاتي بسيار گسترده مي‌باشد. همچنين فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در كارخانه‌هاي خصوصي و يا دولتي كه كشتي‌هاي كوچك و قايق‌هاي موتوري را مي‌سازند و بخصوص در زمينه تعمير كشتي فعال هستند، مشغول به كار گردند.

 

۱۱ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 19215

مطالب مرتبط