مهندسی ایمنی


مهندسی ایمنی

 • تعریف : مهندسي ايمني و بازرسي فني كه در اين بخش به رشته صنايع پتروشيمي مي پردازد به شاخه ايمني و حفاظت در همين بخش يعني پتروشيمي مي پردازد و با عنايت به لزوم ايجاد صنايع پتروشيمي و پليمر براي استفاده از ارزش افزوده محصولات آنها در جهت توسعه اقتصاد ملي و با توجه به امکانات بالقوه در کشور جهت گسترش صنايع پتروشيمي و پليمر و نياز روزافزون کشور به متخصصان و کارشناسان متعهد جهت بهره برداري و ادراه صنايع مذکور دوره کارشناسي “مهندسي ايمني و بازرسي فني” در محدوده «شاخه ايمني و حفاظت» تدوين شده است.
   
 • توانایی : کارشناسان بازرسی فنی وظیفه حصول اطمینان از صحت تعمیرات، تغییرات و اصلاحات انجام شده را بر عهده دارند. همچنین مسؤولیت حفظ و حراست دستگاه‌ها، ماشین‌آلات برقی و مکانیکی در مقابل خوردگی،‌ اتفاقات و حوادث ناخواسته و انفجاراتی که در اثر ضعیف شدن دستگاه‌ها در طول زمان پیش می‌آید، بر عهده این دسته از متخصصان است.برای این که فارغ‌التحصیلان این رشته بتوانند در صنایع پتروشیمی و پلیمر حضوری فعال داشته باشند، در دوران تحصیل اطلاعات کاملی در زمینه‌های مختلف از جمله موارد زیر به دست می‌آورند:

         1ـ استانداردها و کدهای طراحی

         2- بازرسی فنی و بازرسی برق

         3- اصول ساختمانی و مهندسی و ساخت در صنایع پتروشیمی

         4ـ تعیین مشخصات فنی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات پتروشیمی

         5ـ کاربرد وسایل کنترل و ماشین‌های دوار مکانیکی و برق در واحدهای صنایع پتروشیمی و پلیمر

         6ـ انتخاب آلیاژهای فلزی و غیرفلزی و مواد صنعتــی که باید از آنها در ساخت دستگاه‌ها، ماشین‌آلات، لوله‌ها و ... استفاده شـــود.

         7ـ خوردگی و اکسیداسیون در صنایع مربوط

 • برخی دروس تخصصی : ایمنی در کشاورزی ، روانشناسی صنعتی ، حاظت صنعتی ، ایمنی ساختمان و معادن
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : در مقطع کارشناسي گرايشي ندارد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایشهای «حفاظت فنی» ، «بازرسی فنی» و «ایمنی صنعتی» می‌باشد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : اين رشته در مقطع دکتري هم قابل تحصيل است.
   
 • موقعیت شغلی : در ايران بناي اوليه كارها بر پيشگيري نمي باشد بلكه عموما به دنبال رفع مشكل هستيم. تا آنجا كه بعضي از كارفرمايان به جهات غيرانساني در صدد ايمني محيط كار كارگران بر نمي آيند . به طور طبيعي از فارغ التحصيلان اين رشته استفاده مطلوب نمي كنند . عمده مراكز صنعتي مانند ذوب آهن ، آلومينيومسازي ، پتروشيمي ، صنايع خودروسازي ، هواپيمايي ، راه آهن ، مترو و هر مركز فعاليت اقتصادي (خصوصي يا دولتي) مي تواند به نوعي بازار كار اين رشته محسوب شود.
۱۱ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 11727

مطالب مرتبط