مهندسی اپتیک و لیزر


مهندسی اپتیک و لیزر

 • تعریف : اين رشته يکي از شاخه هاي اصلي و مهم علم فيزيک مي باشد. دانش اپتيک و ليزر پيشرفت هاي فراواني در دهه‌هاي اخير داشته است. با توجه به آينده درخشان و کاربردهاي روزافزون آن، تربيت کادر متخصص که آشنا به زير بناهاي نظري و مسلط به مباني عملي باشند، لازم به نظر مي‌رسد. در رشته مهندسي اپتيک و ليزر دانشجويان با انواع ليزر و اپتيک و کاربردهاي آنها، اسپکتروسکوپي ليزري (اندازه گيري طول موج و فرکانس)، فن آوري ساخت قطعات اپتيکي و…آشنا مي شوند و قادر به طراحي و ساخت تجهيزات اپتيکي و ليزري مورد نياز در زمينه هاي مختلف باشند.
   
 • توانایی : چون زير شاخه اي از علم فيزيک محسوب مي شود، بايد دانشجو در درس رياضي و فيزيک از سطح خوبي برخوردار باشد. محيط کاري اين رشته اکثرا در بيمارستان ها و در زمينه پزشکي يافت ميشود. بنابراين بايد فرد در اين محيط اذيت نشود.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : در مقطع کارشناسي گرايشي ندارد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي «اپتيک» ، «ليزر» و «اپتوالکتريک» مي باشد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : اين رشته در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل مي باشد.
   
 • موقعیت شغلی : در سال‌هاي اخير و همزمان با رشد جهاني کاربردهاي ليزر رشته اپتيک و ليزر نيز شاهد بازار کار مناسبي بوده است. طراحي، نگهداري و تعمير سيستمها و تجهيزات اپتيکي، ليزري و اپتوالکترونيکي. امور تحقيقاتي و اجراي طرحهاي کاربرد ليزر در حوزه هاي علمي، صنعتي (مانند جوشکاري، ساخت دستگاههاي فاصله ياب و…)، نظامي و پزشکي(مانند ليزر درماني)، مخابرات نوري و از جمله بازار کار موجود براي اين رشته مي باشد.
۱۱ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 36309

مطالب مرتبط