فلسفه


فلسفه

تعریف:‌

براي تعريف فلسفه بهتر است که تفاوت آن را با ساير علوم توضيح داد چرا که ساير علوم هر يک به بخشي از موجودات عالم هستي مي‌پردازند و آنها را مورد مطالعه و بررسي قرار مي‌دهند. براي مثال يک گياه‌شناس از بين همه موجودات هستي فقط گياه را گزينش کرده و درباره آن سخن مي‌گويد يا يک ستاره‌شناس تنها اجرام آسماني را مطالعه مي‌کند، اما فلسفه درباره يک موجود گزينش شده سخن نمي‌گويد. بلکه همه امور را در عالم هستي مورد بررسي قرار داده و با تمام موجودات سر و کار دارد. مثلاً‌ در فلسفه از خدا گرفته تا انسان، از عالم طبيعت گرفته تا ماوراء طبيعت و از روح انسان و موجودات غيرمادي گرفته تا اجسام، مورد بحث و گفتگو قرار مي‌گيرد. تفاوت دوم فلسفه با ساير علوم در اين است که در فلسفه مسائلي عام و کلي که درباره هرموجودي قابل طرح است، مورد مطالعه و تحقيق قرار مي‌گيرد. براي مثال اين سؤال که يک موجود مادي است يا غيرمادي، درباره هر موجودي از خدا گرفته تا يک تکه سنگ قابل طرح است.

توانایی:‌

يکي‌ از راه‌هاي‌ موفقيت‌ در فلسفه‌، آشنايي‌ اوليه‌ با رياضيات‌ و مباحث‌ رياضي‌ است‌. در واقع رياضيات‌ پلي‌ مناسب‌ براي‌ رفتن‌ به‌ طرف‌ فلسفه‌ است. علاقه‌مندي‌ به‌ فلسفه‌ نيز يکي‌ ديگر از عوامل‌ موفقيت‌ در اين‌ رشته‌ است‌. آشنايي‌ کامل‌ به زبان‌ انگليسي‌ براي‌ دانشجويان‌ فلسفه‌ غرب‌ و آشنايي‌ به زبان‌ عربي‌ براي‌ دانشجويان‌ فلسفه‌ اسلامي‌ ضروري‌ است.

دروس رشته:‌

منطق/ علم کلام/ فلسفه اسلامی/ عرفان نظری/ تاریخ فلسفه یونان / فلسفه علو م

 گرایش های کارشناسی:‌

اين رشته در کارشناسي گرايش ندارد.

امکان ادامه تحصیل:‌

در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های: اخلا ق کاربردی _ فلسفه هنر _ فلسفه تطبیقی _ منطق _ فلسفه دین ، منطق فهم دین.

امکان ادامه تحصيل تا مقطع دکترا وجود دارد .

بازار کار :‌

بايد به‌ عنوان‌ استاد و معلم‌ فلسفه‌ به‌ تدريس‌ فلسفه‌ بپردازد يا در مراکز پژوهشي‌ مثل‌ دايره المعارف‌ها و پژوهشگاه‌ علوم‌انساني‌ فعاليت‌ کنند.

۳ دی ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 11176

مطالب مرتبط