فیزیک


فیزیک

 • تعریف : فيزيک به طور کلي علم شناخت و مطالعه طبيعت است. فيزيک از طريق مکانيک کلاسيک تمام پديده هاي مرتبط با فيزيک طبيعت را مطالعه مي کند. ازطريق هسته اي و کوانتوم، داخل هسته را مورد بررسي قرار مي دهد. از طريق گرانش و کيهان شناسي، دنياي عظيم کهکشان ها را و از طريق حالت جامد-پلاسما و نانوفيزيک، تجهيزاتي مانند مانيتورها و موبايل هاي امروزي را پيش روي شما مي گذارد. در واقع هدف رشته تربيت افرادي است که بتوانند اتفاقات ميکرو(بسيار کوچک) و يا ماکروسکوپي(بسيار بزرگ) جهان هستي را مدل سازي کرده و بتواند علت هاي آنرا توضيح دهند.
   
 • توانایی : دانشجو نياز به تسلط نسبي در دروس فيزيک و رياضيات دبيرستان دارد ولي با اين وجود، اکثر مطالب دوباره بررسي مي شوند. وجود علاقه به زمينه هاي رياضي مهمترين عامل موفقيت در اين رشته، به حساب مي آيد. به اين دليل که رياضيات مدل کننده و تعريف کننده فيزيک مي باشد، پس فرد بايد رابطه خوبي با درس رياضي داشته باشد. همچنين پشتکار و روحيه جنگندگي علمي نيز از عوامل مهم موفقيت در اين رشته محسوب مي شود.
   
 • برخی دروس تخصصی : مکانیک تحلیلی ، مکانیک کوانتوم ، الکترومغناطیس ، امواج و ارتعاشات ، اپتیک
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی) : در مقطع کارشناسي گرايشي ندارد.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع کارشناسی ارشد) : در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي «فيزيک» ، «علوم و فناوري نانو» ، «آموزش فيزيک» و «مهندسي پلاسما» است.
   
 • گرایش‌ها(در مقطع دکترا) : اين رشته در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل مي باشد.
   
 • موقعیت شغلی : بايد توجه داشت بدليل آنکه در مقطع کارشناسي دروس کاملاً کلاسيک و قديمي است پس دانشجو با مدرک ليسانس به غير از آموزش، شغل ديگري ندارد. بنابراين دانشجوي اين رشته حداقل مدرک کارشناسي ارشد و دکتري را بايد کسب کند. پس از اين دوره فرد با توجه به گرايش خوانده شده در مراکز تحقيقاتي و آموزشي شروع به کار مي کند. لذا بايد در نظر داشت که آينده شغلي اين رشته از نوع تحقيقاتي-تدريسي خواهد بود. در گرايش هاي کاربردي تر فرد مي تواند در کارخانجات و مراکز صنعتي شروع به کار کند مانند کارگاه هاي وسايل اپتيکي و...همچنین اين رشته قابليت ادامه تحصيل در خارج از کشور را دارد.
۱۴ آذر ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 40117

مطالب مرتبط