آمار


آمار

 • تعریف : علم آمار کاربرد مباني علوم رياضي براي جمع آوري، تجزيه و تحليل و ارائه اطلاعات ارقامي است. آمارگران با استفاده از علوم رياضي خود و تکنيک هاي آماري در طراحي مطالعات، جمع آوري، پردازش، تفسير نتايج در پژوهش هاي علمي شرکت مي کنند. (به عبارتي يک آماردان براساس اطلاعات و بر اساس مدلسازي رياضي، اطلاعات کيفي می دهد. آمارگران تصميم مي گيرند که چگونه و از کجا و چه زماني داده ها و اطلاعات را جمع آوري و تفسير نمايند. به عنوان مثال در صنعت و تجارت آمارگران نقش حياتي دارند زيرا اين افراد هستند که باعث افزايش کيفيت و بهبود توليدات مي شوند. مانند يک شرکت خودروسازي که بايد بداند به طور تقريبي چه مدت زماني طول مي کشد که موتورهاي آن فرسوده شود؛ اين کار يک آمارگر است که در يک شرکت دارويي بايد اطلاعاتي را در مورد ايمني و اثربخشي يک دارو در خدمت پزشکان قرار دهد.در بازارهاي اقتصادي آمارگران هستند که نرخ و قيمت يک محصول را با توجه به شرايط کنوني مشخص مي کنند. بنابراين افرادي که متخصص زمينه آمار هستند بسيار مي توانند نقش هاي مهمي را ايفا کنند.
   
 • توانایی : دانشجوي اين رشته مشابه با دانشجوي رشته رياضي، لازم است که متسلط بر درس رياضي دبيرستان به خصوص ریاضیات گسسته باشد. اما در اينجا نيز خاطر نشان مي شويم که دانشجو در دانشگاه همه دروس را از ابتدا آموزش مي بيند. پس نمي‌توان توانايي علمي خاصي را ذکر نمود. در اين رشته دانشجو بايد روحيه جنگندگي علمي بيشتري نسبت به رشته رياضي داشته باشد چراکه در اينجا دروس کاربردي هستند و فرد بايد همواره درس هايي که چهره محض دارند را در کاربرد پياده سازي کند. دانشجوي آمار بايد همواره صبر، حوصله و پشتکار بسياري را همراه با علاقه فراوان داشته باشد. زيرا کار او تحقيق و مطالعه است و بايد به صورت خودکار به تحقيق بپردازد.
   
 • برخی دروس تخصصی : احتمال ، آنالیز ، اقتصاد ، روشهای نمونه‌گیری ، فرآیندهای تصادفی ، روشهای آماری
   
 • گرایش‌ها (در مقطع کارشناسی) : در مقطع کارشناسي گرايشي ندارد.
   
 • گرایش‌ها (در مقطع کارشناسی ارشد) : در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي «آمار رياضي» ، «آمار اقتصادي و اجتماعي» ، «آمار بيمه و علوم محاسبات و برنامه ريزي بيمه» و «آمار زيستي» مي باشد.
   
 • گرایش‌ها (در مقطع دکترا) : اين رشته در مقطع دکتري نيز قابل تحصيل مي باشد.
   
 • موقعیت شغلی : در اين رشته بستگي به گرايش انتخاب شده توسط دانشجو دارد. به غير از گرايش آمار رياضي، بقيه گرايش ها کاربردي هستند و فرد مي تواند در ادارات و سازمان‌ها مسؤوليت هايي مانند مدير مالي و تحليل گر مسائل مالي و اقتصادي را برعهده بگيرد. همچنين در سازمان هاي دولتي مانند مرکز آمار ايران، سازمان برنامه و بودجه، ادارات بيمه، بانک ها، مراکز صنعتي و کارخانجات، واحد هاي آماري مانند جهاد کشاورزي، کار، بهداشت و به طور کلي مراکزي که به جمع آوري اطلاعات نياز باشد، شروع به فعاليت کند. در گرايش آمار رياضي نيز فرد مي‌تواند در مراکز تحقيقاتي شرکت کند اما بايد توجه کند که مسؤوليت هاي آموزشي و تدريس را نيز برعهده خواهد داشت.
۱۴ آذر ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 17326

مطالب مرتبط