علوم اقتصادی


علوم اقتصادی

تعریف:
آيا خياباني را مي‌شناسيد که در آن نانوايي، خواروبار فروشي، ميوه‌فروشي يا آرايشگاه نباشد؟ بي‌شک در هر خياباني مراکز خدماتي ياد شده و ده ها واحد خدماتي ديگر به چشم مي‌خورد. اما چرا در حالي که هيچ سازمان يا نهادي مسئول ايجاد اين مراکز در خيابان‌هاي مختلف نيست ما در هر خياباني به واحدهاي فوق دسترسي داريم؟ راستي چرا بسياري از واحدهاي خدماتي 50 سال پيش مثل لحاف‌ دوزي، چيني بندزني و حلبي‌سازي از بين رفته‌اند و در مقابل مغازه‌هاي تزئينات ساختماني و فروشگاه‌هاي لوازم صوتي و تصويري ايجاد شده است؟
علم اقتصاد به سؤال‌های فوق پاسخ می‌دهدو این که در یک جامعه چه عواملی باعث تخصیص منابع می‌شود. به عبارت دیگر علم اقتصاد، علم تخصیص بهینه منابع است. منابعی که کم یا محدود هستند.

توانایی:
در اقتصاد محسابه حرف اول را ميزند  از اين رو دانشجوي علوم اقتصادي ميبايست که در محاسبات توانمندي و دقت بالايي داشته باشد.

دروس رشته:
اصول سازمانی ومدیریت / اصول حسابداری/ آمار وروش آماری / ریاضیا ت/مبانی جامعه شناسی/ حقوق تجارت

گرایش کارشناسی:
گرایش های 6 گانه این رشته (اقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد صنعتی، اقتصاد حمل و نقل، اقتصاد پول و بانکداری و اقتصاد کشاورزی) حذف شده، واين رشته در کارشناسي گرایش خاصی ندارد.

امکان ادامه تحصیل:
گرايش هاي مقطع ارشد شامل : علوم اقتصادی (دارای گرایش محیط زیست)،توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، اقتصاد انرژی، بانکداری اسلامی، اقتصاد اسلامی، اقتصاد شهری، اقتصاد و تجارت الکترونیک، برنامه ریزی سیستم های اقتصادی، اقتصاد نفت و گاز و اقتصاد هنر
دانشجويان اين رشته تا مقطع دکترا مي توانند ادامه تحصيل دهند .

موقعیت شغلی:
دانشجويان دوره کارشناسي اقتصاد بيشتر اطلاعات اوليه و پايه را مطالعه مي‌کنند در نتيجه نبايد انتظار داشته باشند که پس از فارغ‌التحصيلي به طور تخصصي و کاربردي فعاليت نمايند مگر دانشجوياني که خودشان مطالعه و فعاليت بيشتري داشته و تئوري‌هايي را که مطالعه مي‌کنند، به کار نيز مي‌گيرند. يعني مي‌توانند مدلهاي اقتصادي نوشته، تجزيه و تحليل کرده و پيشنهادهاي تازه‌اي براي رفع مشکلات اقتصادي مؤسسه و سازمان‌هاي مختلف ارائه دهند.البته اين به آن معنا نيست که در حال حاضر فارغ‌التحصيلان اين رشته بازار کار ندارند بلکه مي‌توانند در بخش‌هاي مختلف وزارت اقتصاد مثل بخش ماليات، وزارت صنايع، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزي و مرکز آمار فعاليت کنند و مهمتر از همه اينکه حتي اگر فارغ‌‌التحصيلان اقتصاد در رشته تخصصي خود فعاليت نکنند، به دليل داشتن ذهني باز و تحليل‌گر و آشنايي صحيح با مسائل و مباحث اقتصادي، نگاه کارشناسانه‌اي نسبت به جامعه و پيرامون خود دارند و مي‌توانند در هر شغلي موفق و کارآمد باشند.
 

علوم اقتصادی (PDF) علوم اقتصادی (PDF) علوم اقتصادی (PDF) علوم اقتصادی (PDF) علوم اقتصادی (PDF) علوم اقتصادی (PDF) علوم اقتصادی (PDF)
علوم اقتصادی (PDF) 298 KB
۱۳ آذر ۱۳۹۵  

تعداد مشاهده 46908

مطالب مرتبط